Üst düzey sporcuların egzersiz bağımlılık düzeylerinin incelenmesi
Üst düzey sporcuların egzersiz bağımlılık düzeylerinin incelenmesi
- Tez No: 589641
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM CİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Egzersiz, fiziksel aktivitenin alt sınıfı olarak kabul edilen, planlı, yapılandırılmış, istemli, fiziksel uygunluğun bir ya da birkaç unsurunu geliştirmeyi amaçlayan sürekli aktiviteler bütünüdür. Egzersizin, duygu durum hormonlarını etkilediği, özellikle endorfin üretimini artırdığı ve bunun sonucu olarak bireye kendini daha mutlu ve daha iyi hissettirdiği yapılan çalışmalarda ortaya konulmuştur. Artan egzersizle birlikte her geçen gün bireylerde daha fazla egzersiz yapma isteğinin oluşması düşünüldüğünde, bu isteğin sonucu olarak bireylerin egzersiz bağımlısı olmaları beklenen bir durum olabilir. Egzersizin“karanlık yüzü”olarak tanımlanan egzersiz bağımlılığı; bireylerin k endini egzersiz yapmaktan alıkoyamamaları, her gün daha fazla egzersiz yapma ihtiyacı hissetmeleri, egzersizin kesilmesi durumunda stres ve gerginlik yaşamaları, egzersize gereğinden fazla uzun zaman ayırmaları, egzersizi çevre ile sosyalleşmeye tercih etmeleri gibi belirtilerin görüldüğü durum olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırmada üst düzey sporcuların egzersiz bağımlılığı düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 66'sı takım (basketbol, Amerikan futbolu) ve 94'ü bireysel (atletizm, güreş) olmak üzere milli takımda yer alan elit sporcular üzerinden yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 35 kadın 125 erkek sporcu olmak üzere 160 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın modeli, betimleyici bir tarama yöntemidir. Araştırmada katılımcıların kişisel bilgilerini almak için araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”ve 17 maddeden oluşan Tekkurşun-Demir, Hazar ve Cicioğlu (2018) tarafından geliştirilen“Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği (EBÖ)”kullanılmıştır. Çalışmaya ait bulguların istatiksel analizinde SPSS 23 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normallik dağılımı görsel (Histogram, Q-Q Plot) ve istatiksel değerler-testler (Çarpıklık-Basıklık, ShapiroWilk Testi) incelenerek belirlenmiştir. Değerlendirme sonucuna göre verilerin normal dağılmadığı görülmüştür. Katılımcıların özelliklerinin belirtilmesinde tanımlayıcı istatistik, bağımsız iki grup arasındaki farkların karşılaştırılmasında (cinsiyet, branş, medeni durum) Mann-Whitney U testi, ikiden fazla bağımsız grupların ortalama farklarının karşılaştırılmasında (eğitim durumları, maddi gelir düzeyi) Kruskall-Wallis testi, farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek içinse Dunn'ın parametrik olmayan post-hoc karşılaştırma testi uygulanmıştır. Katılımcıların yaş ve spor yaşı değişkeni ile ölçek alt boyut puanları ile toplam puan ortalamaları arasındaki ilişkinin tespit edilmesinde ise Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda, katılımcıların yaş, branş, cinsiyet, medeni durum, maddi gelir ve baba eğitim durumu değişkenleri ile egzersiz bağımlılığı ölçeği alt boyutları arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmazken; spor yaşı, eğitim durumu ve anne eğitim durumu değişkenleri ile egzersiz bağımlılığı ölçeği alt boyutlarından 'Aşırı Odaklanma ve Duygu Değişimi' arasında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; üst düzey sporcuların, yaş, spor yaşı, branş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, maddi gelir, anne-baba eğitim durumları değişkenleri ile egzersiz bağımlılığı ölçek ve alt boyutları toplam puan ortalamalarına bakıldığında 'bağımlı' grupta yer aldıkları tespit edilmiştir. Buna sebep olarak; yıllar boyunca düzenli ve profesyonel anlamda spor yapan sporcuların başarılarıyla doğru orantıda yükselen performansları, bireyleri daha fazla egzersiz yapmaya motive ederek, yapmış oldukları egzersizin bağımlılık oluşturabileceğini fark etmelerine engel olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Exercise is whole of the planned, structured, deliberate, continuous activities that aims to develop one or more elements of physical fitness and considered as a subclass of the physical activity. Studies have revealed that exercise affects mood hormones, especially increases endorphin release, and as a result, it makes individuals feel happier and better. Considering the desire for more exercise in individuals with increasing exercise levels, it might be expected that individuals will become addicted to exercise as a result of this desire. Exercise addiction, defined as the 'dark side' of the exercise, is the case with symptoms such as the inability of individuals to stop themselves from exercising, the need to do more exercise every day, experiencing stress and tension in the event of discontinuation of the exercise, devoting too much time to exercise, preferring to exercise to socialize with the social environment. In this study, it was aimed to examine the exercise addiction levels of senior athletes. The research was carried out on elite athletes in the national team, 66 of them take place in teams (basketball, American football) and 94 of them in individual categories (athletics, wrestling). The sample of the study consists of 160 people in total, 35 female and 125 male athletes. The research model is a descriptive method of analysis. The commonly used descriptive approach does not attempt to reveal cause and effect relationships, instead, it tries to identify variables in a given situation and sometimes to define the relationship between these variables. The 'Personal Information Form', which was generated by the researcher in order to obtain the personal information of the participants, and the 'Exercise Addiction Scale (EAS)', which was developed by Tekkurşun-Demir, Hazar and Cicioğlu (2018), consisting of 17 items, were used in the research. SPSS 23 package program was used in the statistical analysis of the findings of the study. The normality distribution of data was determined by reviewing visual (Histogram, Q-Q Plot) and statistical values-tests (Skewness and Kurtosis, Shapiro-Wilk Test). According to the result of the evaluation, it was observed that the data were not normally distributed. Descriptive statistics in determining the characteristics of the participants, Mann-Whitney U test in comparing the differences between two independent groups (gender, branch, marital status), Kruskall-Wallis test in comparing the mean differences of more than two independent groups (educational status, financial income level), Dunn's non-parametric post-hoc comparison test in determining the difference is in which group, were used. Spearman Correlation test was used to determine the relationship between the participants' age and sports age variable, scale sub-dimension scores and total mean scores. As a result of the analysis, there was no statistically significant difference between the variables of age, branch, gender, marital status, financial income, father's educational level and the sub-dimensions of exercise addiction scale. However, it was found that there was a significant difference between the variables of sport age, educational status and mother's educational level and the 'Excessive Focus and Emotion Change', which is one of the sub-dimensions of exercise addiction scale. As a result, it was found that senior athletes were in the 'dependent' group when the total score averages of age, sport age, branch, gender, marital status, educational level, financial income, parental educational level variables and exercise addiction scale and its sub-dimensions were examined. As a reason, it is thought that the achievements directly proportional to the rising performances of the athletes who do sports regularly and professionally throughout the years can motivate individuals to exercise more and prevent them from realizing that the exercise can be addictive.