Sinyalize dönel kavşakların trafik mikrosimülasyon yöntemi ile modellenmesi ve iyileştirme önerilerinin analizi
Modelling signalised roundabout intersections with traffic microsimulation methods and analyzing their improvement proposals
- Tez No: 589646
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, sinyal kontrollü dönel kavşak tasarımları ile geleneksel sola dönüş cepli sinyal kontrollü kavşak tasarımları karşılaştırılarak birbirlerine göre üstünlükleri ve yetersizlikleri incelenmiştir. Çalışma kapsamında benzer özellikteki 5 adet sinyal kontrollü dönel kavşağın VISSIM yazılımıyla mevcut durumlarının analizleri yapılmış, ardından ilgili kavşakların iyileştirilmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir. Çeşitli kavşak performans ölçütlerine göre mevcut durum ile iyileştirme önerilerinin karşılaştırmaları yapılmıştır. Sinyal kontrollü dönel kavşakların sorunlu özelliklerine vurgu yapılarak bu tür kavşak çözümlerinin yetersiz kaldığı durumlar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, signalized intersection designs are compared with conventional signalized intersection designs with left-turn lane and their advantages and disadvantages are investigated. Within the scope of the study, the current states of 5 similar fully signalized roundabouts were analyzed with VISSIM software and suggestions were developed for the improvement of related intersections. Comparisons of the current state and the improvement proposals were made according to various intersection performance criteria. The problematic features of signalized roundabouts are emphasized and the situations where such intersection solutions are insufficient are explained.