Çanakkale bölge trafik kavşağının mikrosimülasyon ile incelenmesi ve işletme alternatiflerinin belirlenmesi
Analysis of Çanakkale regional traffic intersection using microsimulation and determination of operational alternatives
  1. Tez No: 1020483
  2. Yazar: TİMUR OZAN ÖZAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Trafik, Ulaşım, Civil Engineering, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
21. yüzyılın ilk çeyreği itibarıyla dünya nüfusundaki artış, ulaşım talebini belirgin biçimde yükseltmiş ve trafik sorunlarını derinleştirmiştir. Türkiye'de ulaşım yapısının büyük ölçüde karayoluna dayanması, bu etkilerin daha güçlü hissedilmesine yol açmaktadır. Taşıt sayısındaki sürekli artış, özellikle karayollarının kesiştiği kavşaklarda yoğunluk, gecikme ve güvenlik sorunlarını artırmaktadır. Kavşaklar, taşıt akımlarının en yoğun etkileşime girdiği noktalar olduğundan, bu alanlarda düzeni sağlamak amacıyla çeşitli trafik denetimi teknikleri uygulanmaktadır. Dönel kavşaklar dünya genelinde yaygın biçimde kullanılmakta; sinyalizasyon sistemleriyle bir araya geldiklerinde“sinyalize dönel kavşak”olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde trafik mühendisliği uygulamalarında eksikler bulunsa da yeni çözümler geliştirilmektedir. Bu çalışmada, Çanakkale'nin en yoğun dönel kavşağı olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Kavşağı'nın performansını doğrudan etkileyen ve sinyalize dönel bir kavşak olan Bölge Trafik Kavşağı, trafik mühendisliği ve tasarım açısından değerlendirilmiştir. Amaç, kavşağın tasarım aşamasında öngörülen performansı sağlayıp sağlamadığını belirlemek; kent trafiğinin kritik bir noktasındaki mevcut durumu analiz ederek olası alternatifleri ortaya koymaktır. Bu çalışmada, Bölge Trafik Kavşağı mikro simülasyon yaklaşımıyla PTV VISSIM ortamında modellenmiş; hafta içi yoğun günlerde sabah, öğle ve akşam zirve saatlerde gözlemlerden elde edilen gecikme ve hız göstergeleri incelenmiştir. Elde edilen değerler VISSIM çıktılarıyla karşılaştırılmış; bulgular ilgili bölümlerde tartışılmış ve sonuçlar kısmında özetlenmiştir. Mikroskobik simülasyon analizleri, kanallama ve sinyalizasyonun entegre edildiği işletme alternatifinde kavşak performans göstergelerinde anlamlı iyileşmeler sağlandığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
By the first quarter of the 21st century, the rapid growth of the world population has significantly increased transportation demand and exacerbated traffic problems. In Turkey, where transportation mainly depends on road networks, these effects are more pronounced. The continuous rise in vehicle numbers particularly intensifies congestion, delay, and safety issues at intersections. Since intersections are the points where traffic streams interact most frequently, various traffic control techniques are applied to maintain order. Roundabouts are widely used worldwide; when combined with signalization systems, they are referred to as“signalized roundabouts.”Although there are deficiencies in traffic engineering practices in Turkey, new solutions are continuously being developed. In this context, the performance of the“Bölge Trafik Intersection,”which directly affects the most heavily used roundabout in Çanakkale (Çanakkale Onsekiz Mart University (ÇOMÜ) Roundabout) has been evaluated in terms of traffic engineering and design. The aim is to determine whether the intersection meets its intended design performance, analyze its current condition, and propose potential alternatives for improvement. In this study, the Bölge Trafik Intersection was modeled using a micro-simulation approach in PTV VISSIM. Delay and speed parameters obtained from observations conducted during weekday morning, noon, and evening peak hours were analyzed. The observed values were compared with simulation outputs, and the findings were discussed in related sections and summarized in the conclusion. Microscopic simulation results reveal that the operational alternative incorporating integrated channelization and signalization provides significant enhancements in intersection performance indicators.