The effect of economic crisis on purchasing behavior: 2018 crisis in Turkey
Ekonomik krizin tüketici davranışları üzerindeki etkileri: Türkiye 2018 ekonomik krizi
  1. Tez No: 589647
  2. Yazar: CEYLAN ERİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA CAN KIRGIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ekonomik krizler dünyada tüm ülkeleri yakından ilgilendiren ve gerçekleştiğinde insanlar üzerinde geniş çaplı etkileri görülen durumlardır. Geçmişte yaşanmış ekonomik krizler incelendiğinde genellikle bu krizlere eşlik eden enflasyon, artan işsizlik oranları gibi faktörler nedeniyle insanların yaşam standartlarını olumsuz etkileri görülmüştür. Bu durum tahmin edilmesi normal şartlarda dahi zor bir süreç olan tüketici davranışlarında önemli değişikliklere neden olur. Bu çalışmada ekonomik krizler, 2018 yılında Türkiye'de başlayan ve hala devam etmekte olan ekonomik krizin yapısı ve tüketici davranışları üzerindeki üzerindeki etkileri bilimsel verilere dayanarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar Türkiye'de 2008 yılında yaşanan ekonomik kriz sonrasında yapılan bir çalışmanın sonuçları ile karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Bu amaçla Türkiye'de yaşamakta olan, 18 yaş üzeri 456 katılımcı ile bir anket çalışması yapılmıştır. Anket soruları krizin tüketici davranışları ve alışkanlıkları üzerinde olası etkileri göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlar analiz edilerek farklı demografik özelliklere sahip tüketicilerin belirlenen konularda farklı davranışlar gösterip göstermedikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Economic crisis is a reason for concern for every country in the world and it has a widespread impact on people. When we look at the economic crises in history, most of them were accompanied by high inflation, depreciation of money and rising unemployment rates. The negative impact of economic crisis on people's living standards also leads to changes in their consumption habits which is already a difficult task to predict. The aim of this study is to discuss the effects of the economic crisis that was started in 2018 and still ongoing, on purchasing behavior of the consumers in Turkey based on scientific data and methods. The results were interpreted by comparing them with the results of a previous study that has been conducted after 2008 economic crisis in Turkey. For this purpose, a survey which was prepared considering the possible effects of the crisis conducted on 456 consumers over the age of 18 and currently living in Turkey. The results were analyzed and discussed comparing groups of participants with different demographic information.