Dış ticarette finansman teknikleri ve Türkiye'de ihracatçıların karşılaştıkları finansman sorunları üzerine bir araştırma
Foreign trade financing methods and a research on financing problems faced by exporters in Turkiye
- Tez No: 589660
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT DİRİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Türkiye'de liberal ekonomi politikalarıyla beraber hızlı bir dışa açılma başlamış ve ihracat faaliyetleri hızlanmıştır. İhracatın arttırılması için firmalar, Eximbank, ihracatçı Birlikleri, ilgili kamu kurumları, bankalar ve finansal kuruluşlar görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadır. Bu faaliyetler esnasında taraflar çeşitli sorunlarla karşılaşabilmektedir. Yaşanılan sorunları; küresel, ülke ve işletme kaynaklı, personel ve teknolojik yetersizlik, finansal kaynaklara erişim ve mevzuatın / bürokratik işlemlerin çokluğu gibi çeşitli sınıflandırmalara tabi tutmak mümkündür. Bu bağlamda araştırmada derinlemesine mülakat tekniğiyle uzman görüşlerinden yararlanarak sorunları tespit etmeye ve çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır. Bununla beraber bir de nicel analiz yapılarak finansal veriler ışığında ihracata etkisi olduğu düşünülen Dolar/TL ve Euro/TL kurları, ithalat rakamları, Türk Eximbank kredileri, ihracat faktoring tutarları ve reel efektif döviz kuru ile olan ilişki korelasyon analiziyle incelenmiştir. Yapılan analizler ve değerlendirmeler sonucunda ihracatçıların karşılaştıkları çeşitli sorunları çözmek ve ihracatı arttırabilmek amacıyla tamamen pratiğe yönelik çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of liberal economic policies of Turkey, a rapid international expansion started and export activities accelerated. In order to increase exports; companies, Eximbank, exporters unions, related public institutions, banks and financial institutions are working to fulfil their duties. All of these parties may experience various problems during these activities. Related problems can be classified under subgroups such as; global, country and business-related, personnel and technological insufficiency, access to financial resources and the multiplicity of legislation / bureaucratic procedures. In this context, it was tried to determine the problems and offer solutions by making use of expert's opinions through in-depth interview techniques. In addition, a quantitative analysis of USD/TL and Euro/TL exchange rates, import figures, Turk Eximbank loans, export factoring volumes and the relationship with real effective exchange rate was performed in order to determine the effect of exports based on related financial data via correlation analysis. As a result of the analyses and evaluations carried out; practical solutions have been introduced in order to solve the various problems faced by the exporters and increase the export volumes.