Biberde kurşuni küf mücadelesinde alternatif uygulamalar
Alternative treatments against gray mold on pepper
  1. Tez No: 589661
  2. Yazar: AHMET ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Ülkemizde her geçen yıl biber üretimi ve ihracatı artmaktadır. Örtü altı biber üretiminde Botrytis cinerea'nın neden olduğu kurşuni küf hastalığı ciddi verim ve kalite kayıplarına sebep olmaktadır. Bu çalışmada, patojen inokulasyonundan önce veya sonra uygulanan kalsiyum oksit, kalsiyum polisülfit, mikrogranül kükürt, Reynoutria spp. ekstraktı gibi alternatif kimyasalların, Kurşuni küf hastalığına karşı etkinlikleri araştırılmıştır. Yapılan saksı denemelerinin sonuçlarına göre Botrytis cinerea patojenine karşı en etkili kimyasal kalsiyum oksit bulunmuştur. Kalsiyum oksit aynı zamanda biber bitkilerinin boy, yaş ağırlık ve gövde çaplarını da artırmıştır. Kimyasal uygulamalarından sonra biber bitkilerinin yapraklarındaki toplam fenolik madde miktarları incelendiğinde; tüm uygulamalarda kontrole göre artış saptanmıştır. Patojen inokulasyonunun yapılmadığı tüm kimyasal uygulamalarında, en yüksek fenolik madde miktarları uygulamalardan 72 saat sonra alınan yaprak örneklerinde belirlenmiştir. Kimyasal uygulaması, patojen inokulasyonundan sonra yapıldığında ise; kalsiyum oksit, kalsiyum polisülfit ve mikrogranül kükürt uygulamalarında en yüksek fenolik madde değerleri uygulamadan 24 saat sonra belirlenirken, hastalıksız kontrol, patojen inokulasyonu yapılan kontrol, Reynoutria spp. ekstraktı ve karşılaştırma ilacı olarak kullanılan Luna uygulanan bitkilerde en yüksek fenolik değerleri uygulamalardan 72 saat sonra elde edilmiştir.Sonuç olarak, uygulanan kimyasalların biber bitkilerinde dayanıklılık mekanizmalarını teşvik ettiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Production and export of pepper has been increasing every year in our country. Gray mold disease has been causing serious yield and quality losses on greenhouse pepper production. In this study, efficiency of alternative chemicals such as calcium oxide, calcium polysulfide, microgranule sulfur and Reynoutria spp. against Gray mold disease, applied before and after pathogen inoculation, were investigated. As a result of pot trials; calcium oxide was found as the most effective chemical against Botrytis cinerea. Calcium oxide also increased height, fresh weight and stem width of pepper plants. When the amounts of total phenolics in pepper leaves were determined after chemical applications; it was found that there was increase in all applications when compared to control plants. In all applications where no pathogen inoculation was performed, the highest phenolic amounts were determined on leaf samples taken 72 hours after the applications. When chemicals were applied after pathogen inoculation, the highest amounts of phenolics were found on leaf samples taken 24 hours after chemical application with calcium oxide, microgranule sulfur and calcium polysulfide, while on samples from negative control, pathogen inoculated control, Reynoutria spp. extract and Luna applied plants, highest phenolic amounts were determined after 72 hours. As a result, it can be mentioned that applied chemicals may induce resistance mechanisms of pepper plants.