Transkranial doppler ultrasonografinin tanı değeri
- Tez No: 58967
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Transkranial Doppler Ultrasonografi oldukça ucuz, iyonizan ışın içermeyen, noninvaziv, kullanımı kolay, hasta tarafından rahat tolere edilebilen bir yöntemdir. Bu özelliklerinden dolayı 1980' I erden sonra dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Biz de farklı fızyopatolojik temelleri olan patoloji gruplarını inceleyerek, hem Transkranial Doppler Ultrasonografi'nin etkinliğini görmek hem de bu gruplardaki hemodinami özelliklerini inceledik. İntrakranial arteryel stenozis/oklüzyon grubunda oluşan stenoz yüzdesi ile artış gösteren kan akım hızları arasında doğru orantı olduğunu gördük ve kendi çalışmamızda kan akım hızı artışları için %50 ve üzeri stenozun bulunması gerektiğini anladık. Serebral anevrizma grubunda daha önce bahsettiğimiz kriterlerden yararlanarak nonkomplike 10 olguyu irdeledik. Küçük çaplı ve tromboze lezyonları saptayamadığı için tercih edilen bir yöntem olmadığı hükmüne vardık. Transkranial Doppler Ultrasonografi için AVM'ler oldukça ilginç bir patoloji grubuydu. Orta ve büyük AVM'ler çok kolay tanınırlarken küçük Avm'leri izleyemedik. Ayrıca AVM'lerin misery perfüzyona ve steal'e nasıl yol açtıkları hakkında bilgi edinemedik. Migren konusunda ise incelemenin spesifisitesinden çok fızyopatolojisi hakkında bilgi edindik. Transkranial Doppler Ultrasonografi eğer B-mod görüntüleme olanağı iyileştirildiği takdirde ileriki yıllarda radyoloji kliniklerinin değişmez araçlarından birisi olacaktır. 97
Özet (Çeviri)
SUMMARY Transcranial Doppler Ultrasonography is a cheap, non-invasive, non- ionising easy-to-use and well tolerated method. Because of these properties, it has been world-wide used since 1980's. We tried to study different pathological groups not only to see the cost- effectiveness of Transcranial Doppler Ultrasonography, but to examine the hemodynamic aspects of these groups. In intracranial arterial stenosis and occlusion group, it was amasing to see the direct correlation between the stenosis percentage and blood flow velocity and we assumed that it needs over 50 % stenosis for the increment of the blood flow velocities. In cerebral aneurysm group, we detected 10 noncomplicated cases under the lights of the criteria given before. We understood that it was not the method of choice to search aneurysms because it missed small and thrombosed ones. AVM's were very amasing group of pathology for Transcranial Doppler Ultrasonography. Medium and large AVM's were easily detected by us but we couldn't successfully see the small ones. On the other hand, we couldn't obtain information how an AVM lesion causes misery perfusion and steal phenomenon. Also Migraine was an other subject which we tried to understand the pathophysiology more than the specificity. Transcranial Doppler Ultrasonography, if the B-mode imaging capability improves in the future years, will be a never changing modality of the radiology departments. 98