Malign obstrüktif sarılıkta perkütan transhepatik radyolojik girişimsel uygulamaların değeri
  1. Tez No: 58968
  2. Yazar: BEKİR KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Malign obstrüktif sarılıklarda preopretif kondisyonların düzeltilmesi ve inoperabl vakalarda efektif drenajın sağlanması amacıyla yapılan perkütan transhepatik girişimsel radyoloji etkili bir yöntemdir. Bilier drenaj; eksternal kateterizasyon, eksternal-internal kateterizasyon ve endoprotezler ile sağlanır. Malign obstrüktif sarılıklı hastalarda safranın barsağa akışı, komplikasyonların azalması ve hastanın survisi yönünden önemlidir ki bu nedenle internal bilier drenajın sağlanması öncelikle amaçlanmaktadır. Çalışmamızda, malign obstrüktif sarılığı olan 41 hastaya perkütan transhepatik yolla girişim yapıldı.24 erkek, 17 kadından oluşan hastaların yaş ortalaması 56'dır.Obstrüksiyonun distalde olduğu hastalarda öncelikle endoskopik retrograd bilier drenaj önerildi, bu yoldan başarı sağlanamayanlarda ve yüksek yerleşimli obstrüksiyonlarda perkütan transhepatik yol kullanıldı. 22 hastada internal drenaj sağladık ve bu hastaların hepsine endoprotez uyguladık. Diğer 19 hastadan 10 tanesine preoperatif kondisyonların düzeltilmesi amacıyla, 9 tanesine ise internal bilier drenaj sağlanamadığından sadece eksternal bilier drenaj uygulandı. 22 hastaya uygulanan endoprotezlerin 17 tanesi metalik stent, 5 tanesi plastik stentdir.17 metalik stentin 15 tanesi wallstent, 2 tanesi Palmaz stentdir. Çalışmamızda, prosedüre ait komplikasyon izlenmedi, 30 günlük sürede ise %7.3 major komplikasyon (hemoraji, hemobilia.enfeksiyon), %29.2 minör komplikasyon (kateter problemleri, pnomotoraks.sıvı-elektrolit bozukluğu, hepatik abse, hipotansiyon, dermatit) görüldü. Prosedüre ait mortalite izlenmedi, 30 günlük sürede ise mortalite oranı %12'dir. Endoprotez yerleştirilen hastaların ortalama survisi 6.2 aydır.Girişim uyguladığımız hastaların hastanede kalış süresi ortalama 3 gündür. Sonuçta malign obstrüktif sarılıklı hastalarda perkütan transhepatik girişimsel radyoloji.cerrahiye alternatif ve yardımcı, cerrahiyi tamamlayıcı, etkin ve güvenilir bir yöntemdir. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY Percutaneous transhepatic interventional radiology offers an effective way for either preoperative stabilization in malignant obstructive jaundice or efficient biliary drainage in the inoperable ones. External catheterization, external-internal catheterization and endoprosthesis application are the current ways of biliary drainage.Since bile flow into intestine is important from the standpoints of decreased complication rate and improved patient survival, establishment of an internal biliary drainage is the primary goal in patients with malignant obstructive jaundice. Percutaneous transhepatic intervention was applied to 41 patients with malignant obstructive jaundice, 24 being male and 17 females, with a mean age of 56. Although distal obstructions were referred first to endoscopic retrograd biliary drainage, those getting unsuccessful results by this procedure or those with high-level obstructions were accepted as eligible for percutaneous transhepatic route, while internal drainage was achieved by endoprosthesis application in 22 patients, remaining 19 patients could only be externally drained, 10 of them for improving the preoperative conditions and 9 of them due to difficulties in establishing internal drainage. Five of 22 stents applied were plastic and the remaining 17 were metallic stents, 15 of which were wallstents and 2 were Palmaz type, in return. No procedure-related complication was observed in our cases. During the following 30-day period, major complication (hemorrhage, hemobilia, infection) rate was 7.3% and minor complication (catheter problems, pneumothorax, fluid-electrolyte disturbance, hepatic abscess, hypotension, dermatitis) rate was 29.2%. While no procedure-related mortality was observed, 30-day mortality rate was 12%. Mean survival time of endoprosthesis applied cases was 6.2 months. Mean hospital stay period of all our cases was 3 days. In conclusion, percutaneous transhepatic radiological interventions are safe and effectivenon ways for relieving malignant obstructive jaundice, as an alternative or adjunctive method to surgery. 73