Vertebrobaziler sistem iskemik inmelerinde karotis-vertebral sistem doppler ultrasonografi ile servikal bt anjiografi ve/veya servikal MR anjiografi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparing carotis – vertebral system doppler ultrasonography with computerized tomography angiography and / or magnetic resonance angiography results in vertebrobasilar system ischemic strokes
  1. Tez No: 471689
  2. Yazar: GÖKTUĞ ALPER COŞKUN
  3. Danışmanlar: UZMAN UZM.DR.ŞAHİNDE FAZİLET HIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
AMAÇ VE GEREKÇE: Bu çalışmada nöroloji kliniğinde takip edilen ve ciddi mortalitesi olan vertebrobaziler sistem iskemik inmelerinin etiyolojisini saptamak ve bu nedenle kullanılan Karotis-Vertebral Sistem Doppler Ultrasonografi (RDUS) ile Bilgisayarlı Tomografi Anjiografi (BTA) ve/veya Manyetik Rezonans Anjiografi (MRA) sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Vertebrobaziler sistem iskemik inmelerinde etiyolojisinin belirlenmesinde bu tetkiklerin etkinliğinin araştırılması; anjiografik tetkikler (BTA ve MRA) ile ultrasonografinin, etiyolojinin belirlenmesindeki uyumluluğunu ve bu tetkiklerin birbirlerine üstünlüklerinin karşılaştırılması; ayrıca iskemik inmeyi oluşturan risk faktörleri ile korelasyonunun saptanması planlanmıştır. HİPOTEZLER : 1- BTA ve MRA tetkikleri vertebrobaziler sistem iskemik inmesi olan hastalarda, etiyolojiyi saptamada, RDUS'e göre daha üstündür. 2- RDUS tetkikine ilâve olarak yapılan BTA ve MRA tetkikleri; vertebrobaziler sistem iskemik inmesi olan hastalarda etiyolojiyi saptama oranını yükseltmektedir. MATERYAL VE METOT: 1 Ocak 2014-31 Mart 2017 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniğimizde vertebrobaziler sisteme ait iskemik infarktı diffüzyon MR ve beyin MR ile tanı alan hastalar değerlendirilmiştir. Hastaların anamnezi, semptomları, kraniyal bilgisayarlı tomografi, diffüzyon manyetik rezonans görüntüleme ve kraniyal manyetik rezonans görüntüleme sonuçları incelenmiştir. Semptomları ataksi, vertigo, bulantı, kusma, diplopi, görme bozukluğu, parezi gibi vertebrobaziler sisteme ait iskemik infarktı destekleyen hastalar çalışmaya alınmıştır. Hastalar; retrospektif olarak hastane kayıtları , RDUS raporları, BTA / MRA görüntüleri ve raporları, epikrizleri üzerinden değerlendirilmiştir. BULGULAR: Vertebrobaziler sisteme ait iskemik inmesi olan hastalarda RDUS incelemesinin %71,7, BTA tetkikinin %78,7 ve MRA tetkikinin %85,3 oranlarında etiyolojiye yönelik olarak doğru bilgi verdiğini saptanmıştır. Aterosklerozu olan hastalarda, %75,3 oranında RDUS'de infarkt alanı ile uyumlu bulgular tespit edilmiştir (p=0,21).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE AND REASON: This study is intended to determine etiology of vertebrobasilar system ischemic strokes which are examining in neurology clinics and have severe mortality and comparison of Carotis – Vertebral System Doppler Ultrasonography (US) with Computerized Tomography Angiography (CTA) and / or Magnetic Resonance Angiography (MRA) results which is used for that purpose. It is planned that investigating examinations' efficiency in etiology of vertebrobasilar system ischemic strokes; compatibility of angiographic examinations (CTA and MRA) with ultrasonography in defining etiology and comparing advantages of that examinations with each other; furthermore determining correlation with constitutive stroke risk factors. HYPOTHESSES: 1- In patients who have vertebrobasilar system ischemic stroke; CTA and MRA examinations is superior than US in determining etiology. 2- CTA and MRA examinations which have done as an addition to US; raises etiology determining rates in patients who have vertebrobasilar system ischemic stroke. MATERIAL AND METHOD: Between dates 01.01.2014 and 31.03.2017 in Turkish Republic Minister of Heath Gaziosmanpasa Taksim Education and Research Hospital Neurology Clinic patients who have diagnosed as vertebrobasilar system ischemic stroke with diffusion magnetic resonance imaging and cranial magnetic resonance imaging were evaluated. Patients history, symptoms, cranial computerized tomography, diffusion magnetic resonance imaging and cranial magnetic resonance imaging results were examined. Patients who have symptoms like ataxia, vertigo, nausea, vomiting, diplopia, visual failure, paresia that sustaining vertebrobasilar system's ischemic stroke were included to study. Patients were examined retrospectively over hospital records, US reports, CTA / MRA images and reports, epicrisis reports. RESULTS: In patients who have vertebrobasilar system ischemic stroke, US examination in proportion as %71,7 , CTA examination in proportion as %78,7 and MRA examination in proportion as %85,3 get true information about etiology. In patient who have atherosclerosis , in proportion as %75,3 US identified that findings were compatible with infarct area (p=0,21).