Entelektüel sermaye ile proje vatandaşlığı davranışı arasındaki ilişki
Relationship between project citizenship behaviour and intellectual capital
- Tez No: 589739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ŞEHİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bir yanda entelektüel sermayenin, öbür yanda bir geçici sistem olarak projelerin şöhreti, geçtiğimiz on yıllarda akademisyenler ve pratisyenler arasında oldukça arttırmıştır. Bu tez çalışması firmaların entelektüel sermayesi ile çalışanlarının proje vatandaşlığı davranışı arasındaki ilişkinin varlığını nicel olarak araştırmaktadır. Bu amaçla, çeşitli sektörlerden 225 adet proje çalışanıyla anket çalışması gerçekleştirilmiş ve çalıştıkları firmanın entelektüel sermayesi ve gerçekleştirdikleri proje vatandaşlığı davranışlarına dair sorular sorulmuştur. Entelektüel sermayenin proje vatandaşlığı davranışının farklı boyutları üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda entelektüel sermaye ile proje vatandaşlığı davranışı arasında anlamlı ve olumlu bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, bu ilişkinin çalışanların yaşı tarafından düzenlendiği de tespit edilmiştir. Öte yandan, çalışan cinsiyetinin bu ilişkiyi düzenleyici bir etkisi tespit edilememiştir. Bulgular tartışılmış, pratiğe katkısı gözden geçirilmiştir. Olası gelecek çalışmalara dair bir yol çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the previous decades, prominence of intellectual capital in one hand and that of projects as temporary organizations in another have been increased. Possibility of existence of a relationship between intellectual capital and project citizenship behavior were investigated by present thesis. For the purpose of this study, 225 participants from several business sectors were surveyed and asked several questions about the intellectual capital of their respective companies and project citizenship behaviors which they execute. Effect of intellectual capital on dimensions of project citizenship behavior was evaluated. As a result, a significant and positive relationship was found between project citizenship behavior and intellectual capital. Age also was found out to moderate this relationship. On the other hand, any significant moderating effect of gender was not found. Findings were discussed and implications on the practice was reviewed. A path was drawn for future studies.