Entellektüel sermayenin firma değerine etkisinin ölçülmesi ve değerlendirmesi
Measuring and valuation of the effect of intellectual capital on firm value
  1. Tez No: 133854
  2. Yazar: MAYE BELYALOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
185 ÖZET Bilgi tabanlı mal ve hizmetlere artan talep küresel ekonominin yapısını değiştirirken, bilginin rekabet avantajı sağlamadaki rolü bütün sektörler için önemli bir yönetim konusu haline gelmektedir. Görüş birliği sağlanamayan noktalar olmakla birlikte bilginin ne anlama geldiği konusunda şu noktalarda görüş birliği vardın. Bilgi, günümüz işletmeleri için öncellikli bir rekabet unsurudur,. Bilgi, geleneksel olmayan, görünmeyen bir varlıktır;. Bilginin geliştirilmesi, dönüştürülmesi ve değerlenmesi“entellektüel sermaye yönetimi”nin temelini oluşturur. Entellektüel sermaye günümüzde bir çok piyasa değerlerinin, defter değerlerinin çok üstünde oluşmasını sağlayan bir sermayedir. Bilançolara yansımadığı halde, firmalar için en fazla katma değeri o sağlamaktadır. Örneğin, 2000 yılında Microsoft'un piyasa değeri, maddi varlık değerinin 17.31 katıydı. Bu aradaki çok büyük değer, Microsoft un entellektüel sermaye unsurlarının, yani müşteriler, kullanılan süreçler ve çalışan insanlarının değeri olarak açıklanmakta ve bilançoda gösterilmemektedir. Mevcut muhasebe sistemi, işletme yönetimini ve işletmeyle ilgili çıkar gruplarını, hisse ve değer akışı konusunda bilgilendirmek üzere düzenlenmiştir. Bunların çoğu sayısaldır ve genel kabul görmüş muhasebe ilke ve uygulamalarına konudur. Entellektüel sermaye ise aksine yeni ve anlaşılması zor bir kavramdır. Temelde maddi yapısı yoktur ve işletmenin oldukça değişken olan varlıklarına bağlıdır, işletmenin değerini tam ve doğru olarak yansıtmayan finansal tabloların kararlarda kullanılma olasılığı da buna bağlı olarak azalmaktadır. Dolayısıyla işletme ile ilgili bilgi gereksinimini karşılamak için başka araçlara gereksinim duyulmaktadır. Bu nedenle186 entellektüel sermaye esasına bağlı olarak entellektüel sermayenin ölçülmesi ve raporlanması konusunda finansal muhasebenin ve raporlamanın alternatif şekillerini araştırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Entellektüel sermayeyi oluşturulan unsurlar şunlardır. -insan Sermayesi: örgütün çalışanların bireysel yeterlilikleri, deneyimleri, birikimleri, karar verme becerileri, takım yeterliği, liderlik, güdülenme vb. unsurlardan oluşur. İnsan sermayesi, yenilenmenin ve buluşçuluğun kaynağıdır, müşteriye çözümler sunmak için gerekli yeteneklerdir. - Yapısal Sermaye, kuruluşun piyasa gereklerini karşılamasını sağlayan örgütsel yeteneklerdir. Sistemler, yöntemler^ patentler, know-how, bilgi, bilgi sistemleri, kültür vb. unsurlardan oluşur. - İlişkisel Sermaye: Bir kuruluşun iş yaptığı insanlarla olan ilişkilerinin değeridir. Müşteri sözleşmeleri, bağlılık, doyum, ortak pazar, imaj, saygınlık, marka vb. unsurlardan Entellektüel sermaye işletmenin firma değerini, entellektüel sermaye unsurlarının, yani insan sermayesi, yapısal sermaye ve ilişkisel sermayenin dinamik bir yapı içerisinde birbirleri ile yoğun etkileşimde bulunmasıyla etkilemektedir. İşletmelerinin entellektüel sermayesini ölçmek için kullanılan iki temel yaklaşım bulunmaktadır. Birinci yaklaşım entellektüel sermayenin finansal olarak işletme düzeyinde ölçülmesi Bu ölçme yöntemlerin ana fikri, hisse senedi piyasasının işletmeye verdiği değerin ne olduğunu, işletme bilançosunda yer alan firma değeri ile kıyaslayarak belirlemektir. Aradaki fark, geleneksel muhasebe sistemleri ile belirlenmeyen maddi olmayan entellektüel sermayenin değeri olarak kabul edilmektedir. Entellektüel sermayenin ölçülmesinde ikinci yaklaşım, entellektüel sermayenin unsur187 bazında ölçülmesidir. Bu yaklaşım işletmenin entellektüel sermayesini oluşturan unsurları bulmayı ve bu unsurlarda zaman içinde oluşan gelişmeleri izleyerek, işletme içi ve işletmeler arası karşılaştırmasına olanak verecek şekilde raporlamayı amaçlamaktadır. Bu yaklaşıma göre entelektüel sermaye, her bir entelektüel sermaye unsuru için uygun ölçü birimi kullanılarak unsur bazında ölçülür. Geçmiş dönemlere ait bilgilerin yer aldığı finansal performans ölçütlerin işletmenin hem mevcut hem de gelecekteki değer yaratma potansiyelinin ölçülmesini sağlayamayacağının anlaşılmasıyla entellektüel sermayenin ölçülmesi gereği ortaya çıkmıştır. Bir şirketin değer yaratma sürecini yönetmek için, öncellikle değerin nerede yaratıldığını ve kaynağın (ister maddi isterse maddi olmayan varlık olsun) firma değerine etkisini ölçmek gerekir. Entellektüel sermayenin ve onun unsurların-insan ve yapısal sermaye-stratejik önemine dayanarak bu faktörleri analiz edilmesi modem işletmeler için hayati önem taşımaktadır. Katma Değer Entellektüel Katsayısı (KDEK) (Value Added intellectual Coefficient-VAIC) yöntemi, entellektüel sermayenin ve yatırılan sermayenin ne kadar ve nasıl değer yarattığını vurgulamaktadır. Aynı zamanda bu yöntem katsayıyı oluşturulan finansal ve finansal olmayan değişkenlerinin firma değeri üzerindeki etkilerini inceleme imkanı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
188 ABSTRACT As the growing demand for knowledge-based products and services is changing the structure of the global economy, the role of knowledge in achieving competitive advantage is becoming an important management issue in all sectors. While there is little consensus as to what knowledge actually is, many do accept that knowledge is a primary competitive factor in business today. Its accumulation, transformation and valuation He at the heart of intellectual capital management. Intellectual capital is defined as difference between the book value of the company and the amount of money someone is prepared to pay for it. Intellectual capital represent intangible assets which frequently do not appear on the balance sheet, it involves off balance sheet values. It measures unmeasurable. Microsoft is used as the ultimate example of the unrecorded value of the intangible assets of the firm. In 2000, Microsoft's market value as 17.31 times its tangible asset value. This value, to a large degree, represents the market's estimation of Microsoft's stock of intellectual capital that is not captured in its financial statements. This is not the exception but rather the rule in financial reporting and illustrates one of the major limitations of the current financial accounting model. Standard accounting models were designed for informing company management and shareholders on stocks and flows of value. Most of these are quantifiable and subject to generally accepted accounting principles and practices (GAAP). In contrast, intellectual capital is a relatively new and enigmatic concept, relating primarily to the intangible, highly mutable assets of the firm. As such, the current accounting model does not adequately capture their value nor represent them in a concise, meaningful format. Accounting for intellectual capital wilt ultimately require the189 invention of new financial and management accounting concepts and practices. There are three types of intellectual capital: 1. Human Capital: The cummulative skills, knowledge and productivity of an organisation, as individuals and as a group. 2. Relational capital: The value of established relationships with customers and suppliers. 3. Structural Capital: The capabilities developed to meet market requirements such a patents, trademarks and copyright, processes, management systems, and organizational structures. At the centre of the three forms of intellectual capital lies the financial capital or value created by the interaction of these three components. As yet there is no fully accepted measure of intellectual capital and the success of its application by a business. Generally speaking the methots to measure intellectual capital can be categorized into two main groups. The first group of measures adopts an approach where the value of intellectual capital is expressed in financial terms at an organizayional level with a specified benchmark of a perceived value such as that of shareholders' equity, in contrst to the first set of measures, the second group utilizes a component-by-component analisis of the intellectual capital held by a firm. To truly be effective in measuring the total value of intellectual capital under the component-by-componenet approach, all of measures applied must be aligned so they reflect a common understanding of purpose and direction when looking at the organization as a whole. Intellectual capital management attempts to grow, extract, and measure a firm's intangible assets through assessments of systems, processes,190 procedures, and other organizational wealth not typically quantified under standard management and accounting systems. Ail the traditional indicators about business success are based on physical capital, and this is the main problem of today's economy: There are plenty of methods which measure the success of physical capital, but so far no accepted method to do that for intellectual capital. Trying to solve the problems of measuring the performance of intellectual capital the consept of Value Added Intellectual Capital (VAIC) emerged. VAIC is a methodology for measuring the performance of physical and intellectual capital not only in a company but also in a national economy, it is of central importance that this concept considers all employees as equal contributors to corporate success. Companies, which measure and improve their value creation efficiency in current business, considerably influence their market value. Due to the strategic importance of intellectual capital it seemed vital to prove a connection between intellectual capital efficiency and market value. Meaning that improvement of intellectual capital efficiency, which has a major share in the VAIC, should result in a higher MVA. In order to test this assumption Ante Pulic conducted an analysis on macro level, the FTSE stock market On this macro level a high correlation of average MVA and VAIC values is obvious.