Ürün geliştirme takımlarında entelektüel sermaye paylaşımı ve proje başarısı ilişkisi
Effects of intellectual capital on project success in product development teams
  1. Tez No: 280806
  2. Yazar: HASAN ACÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Literatürde, araştırma ve ürün geliştirme faaliyetleri yürüten organizasyonlar üzerine farklı amaçlarla yapılmış bir çok araştırma mevcuttur. Bu çalışmalar incelendiğinde, ürün yeniliği yaratmak hedefi ile değişik mesleki disiplin ve bölümlerden bir araya gelmiş bireylerin kolektif çalışma ve iş paylaşım organizasyonlarının -bir diğer deyişle ürün geliştirme takımlarının- temel inceleme konularından bir tanesi olduğu görülmektedir.Ürün geliştirme takımlarında organizasyonel yapılanma, liderlik, verimlilik, öğrenme, zekâ, hafıza, bilgi paylaşımı, başarı faktörleri vs. birçok konu uzun yıllardır araştırmacılar tarafından ele alınmakta olan konular arasında yer almaktadır. Ancak, ilgili literatürde, ürün geliştirme takımları ile kurumlarda yaratılan maddi olmayan değerlerin varlığını açıklayan entelektüel sermaye kavramı arasındaki ilişkinin proje başarısına etkisi boyutu yeterince incelenmemiştir.Bu çalışmada, ürün geliştirme takımlarında entelektüel sermaye unsurları ve yeni ürün geliştirme performansı arasındaki ilişki, takım öğrenmesi arabuluculuğu ile incelenmiştir. 88 ürün geliştirme takımı üzerinde 189 katılımcı ile gerçekleşen araştırmada özetle, ürün geliştirme takımlarında (1) entelektüel sermaye unsurları ve yeni ürün geliştirme projesi başarısı arasında; (2) entelektüel sermaye unsurları ve takım öğrenmesi arasında; (3) takım öğrenmesi ve yeni ürün geliştirme projesi başarısı arasında pozitif bir ilişkinin mevcut olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In relevant literature, if the different researches (which are on the organizations that have research and product development activities to create product innovation) are examined, cross functional product development teams can be considered in the main topics. Teams are formed with personnel from different occupational disciplines and functional departments for cooperation and work sharing.Researchers have been working on organizational structures, leaderships, effectiveness, learning, intelligence, knowledge sharing, success factors, etc. of the product development teams for a long time. However, in the relevant literature, there has been lack of knowledge on the relationship (for project success) between product development teams and the components of intellectual capital which bring the knowledge, skill, and technologies used to create a competitive edge.In this research, relationship between product development teams and the components of intellectual capital for project success has been examined in the moderation effect of team learning. The research has been conducted with 189 participants from 88 product development teams. In short, the results have shown that in the product development teams there have been positive relationship (1) between intellectual capital and new product development success; (2) between intellectual capital and team learning; (3) between new product development success and team learning.