Kemik iliği patolojilerinde manyetik rezonans görüntüleme
  1. Tez No: 58974
  2. Yazar: VOLKAN TANI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
54 ÖZET Bu çalışmada; Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalı'nda 59 hasta kemik iliği infiltrasyonu şüphesiyle MRG tetkiki ile incelenmiştir. Çalışmaya bazı olgularda BT ve konvansiyonel grafi tetkikleri de eklenmiş ve MRG sonuçları ile karşılaştırmıştır. Bu veriler biopsi sonuçları ile de karşılaştırılıp değerlendirilmiştir. MRG tetkiki kemik iliği tutulumunun saptanmasında %89.8 oranında sensitivite göstermekte olup, her bir patolojiye ait olgu sayısının az olması nedeni ile hastalığa özgü spesifite araştırması yapılamamıştır. Primer kemik iliği tutulumlarında T1A serilerde aplastik anemi olgusu dışında nonspesifik olarak hipointens tutulum alanları gözlenmiştir. T2A serilerde ise primer tutulumlarla karşılaştırıldığında ortaya çıkan intensite farklılığı lenfoma haricinde sekonder kemik iliği infiltrasyonlarında spesifite saptanabilmesi yönünde umut vericidir. MRG tetkiki, yüksek sensitivite göstermesinin yanısıra, gizli lezyonların saptanmasında, kemik iliği biopsisine kılavuzlukta ve hastalığın tedavisinde yardımcı ve yararlı bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY In this study; with suspicious of bone marrow infitration 59 patients had been searched with MRI tecnique at the Radiodiagnostic Department of Medicine Faculty of Atatürk University. Some cases had undergone computed tomography and conventional radiography. These findings had been compared with MRI and biopsy findings. In bone marrow infiltrations MRI showed a sensitivity with the ratio of %89,8.But it had not been possible to detect the spesifity for each disease because of insufficient number of cases. Except aplastic anemia, we found nonspesific hipointens lesion areas in primer bone marrow infiltrations on T1 W images.The intensity difference on T2W images of seconder infiltrations with respect to primer lesions, is hopegiving in finding the spesifity of MRI about the seconder infiltrations except for lemphomas. With the high sensitivity, MRI tecnique is very helpful in detection of subtle lesions, guiding to bone marrow biopsy and following the bone marrow changes to treatment.