Hanîf İbrâhim Efendi'nin La'lu'l-Musaffâ Fî Ziyâreti'l-Mustafâ adlı eseri (Metin-tahlil)
Hanîf Ibrâhi̇m Efendi̇ La'lu'l-Musaffâ Fî Zi̇yâreti̇'l Mustafâ (Analysis-text)
  1. Tez No: 589756
  2. Yazar: EBRAHIM MOHAMMED MOOHİALDİN AL KAHTANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NAİM ÇİÇEKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın konusunu, 18. yüzyılın meşhur âlimlerinden biri olan Hanîf İbrahim Efendi'nin hac menâsiki olarak yazdığı La'lu'l-Musaffâ fî Ziyâreti'l-Mustafâ adlı eserinin incelenmesi oluşturmaktadır. Müderrislik, kadılık gibi görevlerde bulunmuş hadis ve siyer âlimi Hanîf İbrâhim Efendi eserini hac menâsikini anlatmak için kaleme almıştır. Tezimizin giriş kısmında menâsik kitapları hakkında genel bilgiler verilerek bu türde yazılan eserlerin başlangıçtan son döneme kadar olan gelişimi ve eserlerin şekil, muhteva gibi özellikleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde hakkında birçok çalışma yapılmış olan Hanîf İbrâhim Efendi'nin hayatı ve eserleri derli toplu olarak ifade edilmeye çalışılmış, edebi kişiliği yorumlanmıştır. İkinci bölümde eserin tanıtımı, muhteva özellikleri, eserin dikkat çeken yönleri incelenmiş ve nüsha bilgileri ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde ise müellif hattıyla yazılmış olan nüsha esas alınarak eserin metni, transkripsiyonlu olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the review of La'lu'l-Musaffâ fî Ziyâreti'l-Mustafâ which describes processes that has to be fulfilled to complete Hajj and written by Mister Hanif İbrahim who is one of the well-known wises of 18. century. Mister Hanif İbrahim who was an expert of hadith and prophetic biography of prophet Muhammed and who was on duties such as being a professor or Muslim judge wrote up his work of art in order to explain the methods and processes to be fulfilled to complete Hajj. In the introduction part of our thesis, general information about the written works including processes to be fulfilled to compelete Hajj mentioned and their development from the beginning until the final stage, their featurs such as content and shape are presented. In the first section, life and worksof art of Mister Hanif İbrahim, who was the subjectof many other studies, are expressed respectably and his literary identity is commented on. In the second section the work's presentation, content, attetion-grabbing aspects are analyzed and information about the copy is presented. In the third section, based on the copy written by author, the text of the work is given with transcirip.