Okul öncesi dönemdeki çocukların annelerinin tuvalet eğitimi farkındalıklarının incelenmesi: Bir durum çalışması
Investigation of toilet training awareness of mothers with preschool children: A case study
  1. Tez No: 589779
  2. Yazar: FATMA CEREN SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YİĞİT KUTLUCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönemde çocuğu olan annelerin tuvalet eğitimi farkındalıklarının incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu, 2018-2019 eğitim öğretim yılında, İstanbul ili, Küçükçekmece ilçesi, Yenimahalle Mahallesi'nde bulunan bir anaokulunda eğitim gören 3 kız, 4 erkek çocuğun annelerinden oluşmaktadır. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme aracılığıyla araştırmaya dâhil edilmişlerdir. Araştırmaya katılan annelerin tuvalet eğitimi farkındalıklarını tespit etmek için nitel araştırma yaklaşımlarından, durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Uzman görüşü alınarak, araştırmacı tarafından hazırlanmış görüşme soruları katılımcılara yapılan odak grup görüşmesinde yöneltilmiş ve araştırma verileri toplanmıştır. Araştırmada toplanan veriler tümevarımsal içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda annelerin tuvalet eğitimi farkındalıkları, annelerin öğrenim düzeyleriyle bağdaştırılamamıştır. Annelerin tuvalet eğitimi farkındalıklarının edindikleri bilgiler sonucu etkilendiği ve tuvalet eğitimini vermelerine yön çizdiği saptanmıştır. Annelerin doğru tuvalet eğitimini bilmedikleri ve çocuklarına tuvalet eğitimi kazandırma sürecinde çeşitli hatalar yaptıkları tespit edilmiştir. Annelerin tuvalet eğitimini önemli buldukları ancak tuvalet eğitimi üzerine araştırma yapmadan sahip oldukları bilgiler kapasitesinde çocuklarına tuvalet eğitimini kazandırdıkları saptanmıştır. Annelerin tuvalet eğitimi farkındalıklarının çocuğun büyüdüğü aile yapısıyla, annenin yaşıyla ve çocuk sayısıyla ilişkili olmadığı tespit edilmiştir. Annelerin tuvalet eğitimi farkındalıklarının düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the awareness of toilet education of mothers with preschool children. The participants of the study consisted of mothers of three girls and four boys who were educated in a kindergarten in Yenimahalle of Küçükçekmece district of Istanbul province in 2018-2019 academic year. Participants were included in the study through criterion sampling, one of the purposeful sampling methods. A case study method was used to determine the awareness of toilet training of the mothers who participated in the study. Interview questions prepared by the researcher after receiving expert opinion were asked to the participants in the focus group interview and research data were collected. The data collected in the study were analyzed by inductive content analysis method. As a result of the research, awareness of toilet training of mothers did not change according to mothers' education level. It was found that mothers' awareness of toilet training was influenced by the information they gained and led them to give toilet training. It was found that mothers did not know the correct toilet training and made various mistakes in the process of giving toilet training to their children. It was found that mothers found toilet training important but they provided toilet training to their children in the capacity of information they had without conducting research on toilet training. In addition, it was found that mothers' awareness of toilet training was not related to the family structure of the child, the age of the mother and the number of children. Finally, it was concluded that mothers' awareness of toilet training was low.