Türkiye'deki Suriyeli kadınların mültecilik deneyimi
Syrian women's experience on being refugee in Turkey
- Tez No: 589785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT METİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
19 Milyondan fazla insanın evini terk etmek zorunda kaldığı Suriye Mülteci Krizi dünya tarihinin en büyük krizlerinden biridir. Mültecilik deneyimi, göç eden kişilerin kişisel tarihlerinde bıraktığı etki ve ülkelerin sosyal, kültürel, ekonomik, politik tarihlerinde bıraktığı etki itibariyle kişiler ve ülkeler açısından önem arz etmektedir. Bu deneyim Geçici Koruma Kapsamında kalan 4 milyona yaklaşan Suriyeli mülteci sayısı ile Türkiye için de yapısal eksikliklerini ve geleceğe dair planlamalarını analiz edebilmesine olanak tanıyan bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Bu çalışmada genel olarak mültecilik deneyimi, yerinden edilme, göç, sosyal uyum, egemenlik başlıkları üzerinden tartışıldıktan sonra, aynı başlıklar Türkiye'de mültecilik deneyimi ve Türkiye'deki Suriyeli mülteci kadınlar özelinde yorumlanacaktır. Çalışmada aynı zamanda 2019 yılında, sahada Suriyeli kadın mültecilerle yaptığımız derinlemesine mülakatlardan çıkan sonuçlara yer verilip, Suriyeli kadınların mültecilik deneyimlerimleri dokümente edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Syrian Refugee Crisis, where more than 19 million people have had to leave their homes, is one of the biggest crises in world history. The experience of refugees has importance for individuals and countries by the impact of the migrants on their personal history and the impact on the social, cultural, economic and political history of the countries. These experiences should be evaluated with the number of Syrian refugees approaching 4 million remaining under Temporary Protection, which allows for Turkey as an opportunity to analyze the structural deficiencies and future planning. In this study, after the overall refugee experience are discussed the issues of displacement, migration, social integration, sovereignty; the same issues will be reviewed as specific to the refugee experience in Turkey and the Syrian refugee women in Turkey. The study is also included the results of in-depth interviews conducted with Syrian women refugees in 2019 and documented the experiences of Syrian women.