KOBİ'lerde kurumsallaşma düzeyi: Batman ili örneği
Institutionalization level in SMES: Batman
- Tez No: 589786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) hem dünya ekonomisinde hemde ülke ekomisinde çok önemli bir yere sahiptir. KOBİ'lerin çevreyle uyumlu olması, yenilikleri takip etmesi, faaliyetlerinin belli standartlara ve düzene oturarak kalıcı olması için yani KOBİ'lerin daha sistemli hale gelmesi için kurumsallaşma kavramı oldukça önem arz etmektedir. Yaptığımız bu çalışmada Batman ilinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin kurumsallaşma düzeyleri üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda 232 KOBİ'ye anket uygulanmış ve ankette elde edilen verilere göre istatistik analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilere göre ve uygulanan analizler sonucunda KOBİ'lerin kurumsallaşma konusunda ciddi sorunlarının olduğu ve KOBİ'lerin çoğunlunun kurumsal bir yapıdan çok uzak olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Small and medium-sized enterprises (SMEs) have an important place both in the world economy and in the country's economy. The concept of institutionalization is very important for SMEs to be compatible with the environment, to follow the innovations, to ensure that their activities are permanent with certain standards and order, that is to make them more systematic. In this study, the institutionalization level of SMEs operating in Batman province is emphasized. In this context, 232 SMEs were surveyed and statistical analyzes were performed according to the data obtained from the survey. According to the data obtained and as a result of the analyzes applied, it is understood that SMEs have serious problems in terms of institutionalization and most of the SMEs are far from an institutional structure.