Maliye politikalarının etkileri: Türkiye örneği
Effects of fiscal policy: In Turkey
- Tez No: 589849
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Maliye politikaları, iktisat biliminin var oluşundan bu yana hem ekonomik kararlar üzerinde hem de sosyal politikalar üzerinde büyük öneme sahip olmuştur. Günümüze kadar özellikle genişletici maliye politikaları sıklıkla krizlerden çıkış amacıyla uygulanmış olsa da bu politikaların etkilerinin neler olacağı daima araştırmalara konu olmuştur. Fakat yapılan araştırmalarda maliye politikalarının etkileri ülkelere ve dönemlere göre farklılıklar göstermiştir. Elde edilen sonuçların birbirinden farklı olmalarına karşın maliye politikalarının etkilerinin analiz edilmesinde genellikle kamu harcamaları ve kamu gelirleri kullanılmıştır. Beş bölümden oluşan bu çalışma ile kamu harcamaları ve kamu gelirlerinin Türkiye ekonomisine olan etkileri 2006:Q1-2019:Q1 dönemi analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre uzun dönemde kamu gelirleri ve kamu harcamalarındaki değişmeler ekonomik büyümeye katkı sağlamıştır. Kamu gelirlerindeki %1'lik bir artış ekonomik büyümeyi %0,61 artırırken kamu harcamalarındaki %1'lik bir artış ise ekonomik büyümeyi %0,41 oranında pozitif yönde etkilemiştir. Dolayısıyla, Türkiye'de büyüme ile kamu gelirleri ve kamu giderleri arasında doğrusal bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fiscal policies have been of great importance both on economic decisions and on social policies since the existence of economic science. Even though the expansionary fiscal policies have been frequently implemented to overcome the crises, the effects of these policies have always been the subject of research. However, in the researches, the effects of fiscal policies differed according to countries and periods. Although the results obtained are different from each other, public expenditures and public revenues are generally used to analyze the effects of fiscal policies. This study consists of five chapters with Turkey's economy the effects of public spending and public revenues in 2006: Q1-2019: Q1 period analyzed. According to the results, changes in public revenues and public expenditures contributed to economic growth in the long run. A 1% increase in public revenues increased the economic growth by 0.61%, while a 1% increase in public expenditures positively affected the economic growth by 0.41%. Thus, between public revenues and public expenditures, with growth in Turkey it was determined to be a linear relationship.