Blok zincir (Blockchaın) teknolojisi: Mimarisi ve uygulama alanları
Blockchain technology: Architecture and applications
- Tez No: 589848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ATIL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Blok zinciri ve buna bağlı olarak kripto para kavramları hem akademik alanda hem de pratikte sıkça incelenmeye başlanmıştır. Artan önemine ve farkındalığa rağmen blok zinciri kavramının kapsamı ve içeriği ülkemizde sınırlı bir şekilde incelenmektedir. Bu nedenle blok zinciri kavramı ve uygulamalarının ayrıntılı olarak ele alınması ve irdelenmesi, geleceği hakkında çıkarımlar ve tahminlerde bulunulması bu çalışmanın ana amacı olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda öncelikle blok zinciri kavramı ve kavramla ilişkili olarak blok zinciri türleri, işleyişi ve mimarisi incelenerek konu geniş bir çerçevede irdelenmiştir. Ardından blok zinciri teknolojisinin en yaygın uygulama alanı olan krito para konusu ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise ikincil veri toplama yöntemlerinden literatür taraması yapılarak blok zinciri teknolojisi ile mevcut ve potansiyel uygulama alanları incelenmiş, nesnelerin internetinden seçim güvenliğine, gazetecilikten uluslararası ticarete ve sağlık sektörüne kadar çeşitli alanlara yönelik kullanımı açıklanmış ve örneklendirilmiştir. Ardından blok zincirinin önündeki zorluklar ve engeller incelenmiştir ve blok zinciri teknolojisinin geleceğine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Blockchain and crypto currency concepts have been started to be examined frequently both in academic and practical terms. Despite its increasing importance and awareness, the scope and content of the concept of block chain is limited in our country. For this reason, the main purpose of this study is to examine the concept of block chain in detail and to make inferences and predictions about its future. In this respect, firstly, the concept of block chain and the types, functioning and architecture of block chain in relation to the issue have been examined and the subject has been revealed in a broad framework. Then, the most common field of application of block chain technology, which is the subject of cryptocurrency, is discussed. In the second part of the study, the existing and potential application areas are examined with the block chain technology by using literature search from secondary data collection methods, and the usage of the internet of thing (IoT), election security, journalism, international trade, health sector, etc are explained and exemplified. Then, the challenges and obstacles to the block chain were investigated and suggestions were made for the future of block chain technology.