Ortaöğretim matematik öğretmenlerinin öteleme ve dönme dönüşümlerine yönelik özelleştirilmiş alan bilgilerinin incelenmesi
Investigating high school mathematics teachers' specialized content knowledge on translation and rotation
  1. Tez No: 589883
  2. Yazar: RUMEYSA POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmada, ortaöğretim matematik öğretmenlerinin öteleme ve dönme dönüşümlerine yönelik özelleştirilmiş alan bilgilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel bir durum çalışması olarak tasarlanan araştırmanın katılımcıları, 2018-2019 eğitim- öğretim yılında resmi ve özel ortaöğretim kurumlarında görev yapan beş matematik öğretmenidir. Katılımcıları belirlemede amaçlı örneklem yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma boyunca veri toplama araçları aracı olarak, öğretmenlerle gerçekçi sınıf senaryoları üzerine yapılan birebir görüşmeler öğretmenlerin yazılı dokümanları, gerçekçi sınıf senaryoları görüşmeleri ve gözlemler kullanılmıştır. Veriler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir.,Bulgular, öğretmenlerin öteleme ve dönme kavramlarına ait özelleştirilmiş alan bilgilerinde matematik öğretim sürecini doğrudan etkileyebilecek eksiklerinin olduğunu göstermiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara dayalı olarak, ortaöğretim matematik öğretmenlerine ve bu konularda çalışma yapmak isteyen araştırmacılara ve eğitimcilere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, was to investigate high school mathematics teachers' specialized content knowledge on translation and rotation. The participants of the study were five mathematics teachers working in public and private secondary schools in the 2018-2019 academic year. Purposeful sampling method was used to determine the participants. The data were collected by one-to-one interviews on realistic classroom scenarios and anlayzed by content analysis method. The findings showed that there were deficiencies in teachers' specialized content knowledge on the concepts of translation and rotation that could directly influence the teaching process. Based on the results of the research, suggestions were made for high school mathematics teachers and researchers and educators who would like to work on these subjects.