Yürüme eyleminin kamusal mekanı politikleştirmeye etkisi: Yüksel Caddesi örneği
The political effect of walking action on spaces: ankara, Yüksel Street
  1. Tez No: 589882
  2. Yazar: ÖZLEM SARISAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN GİRAY ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yürüme eylemi, insanlık tarihi kadar köklü bir geçmişe sahiptir. Dolayısıyla birçok önemli düşünür tarafından yürüme eylemi toplumsal etkileri bakımından değerlendirilip, yürümenin politik bir kavram olup olmadığı üzerinde tartışılmıştır. Bunun yanı sıra yürüme eylemi ile yürümenin gerçekleştiği kentsel/kamusal alanlar arasındaki ilişki de bu politik konuya etki eden unsurlardan biridir. Bu çalışmanın amacı, yürüme eyleminin kamusal alanlara olan politik etkisini teorik yönden zenginleştirerek irdelemek ve sonrasında Yüksel Caddesi'nin bir yürüme alanı olmasının politik kimliğine dair katkılarını incelemektir. Bu çalışma giriş bölümünün yanı sıra iki bölüm ve sonuç kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde“kamusal alan”,“kentsel mekân olarak sokak”,“gündelik hayat”ve“yürüme eylemi”kavramlarının kuramsal çerçeveleri üzerinde durulacaktır. İkinci bölümde ise kamusal alan kavramının ve yürüme eyleminin sokak ve gündelik hayat kavramları çerçevesinde tarihsel gelişimi incelenecektir. Üçüncü bölümde ise tarih boyunca kamusal alanların politikleşme süreci, seçilmiş Dünya ve Türkiye örnekleri ve çalışma alanı olarak Yüksel Caddesi'nde ayrıntılı olarak değerlendirilecektir. Sonuç bölümünde ise Yüksel Caddesi'ndeki yürüme eyleminin kamusal mekânı politikleştirme etkisi saptanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The act of walking has a history as rooted as the history of mankind. Hence, many important thinkers evaluated the walking action in terms of social effects and discussed whether it is a political concept. In addition, the relationship between walking action and urban/public spaces in which walking takes place is one of the issues that affect this political stance. The aim of this study is to examine the political effect of walking action on public spaces by enriching them theoretically and then to examine the contribution of Yüksel Street to be a walking area on the political identity. This study consists of two parts and conclusion parts as well as the introduction. In the introduction, the theoretical framework of the concepts of“public space ın, ”street as urban space“, ”everyday life“ and ”walking" will be emphasized. In the second part, the historical development of the concept of public space and walking action within the framework of street and everyday life concepts will be examined. In the third chapter selected the politicization of public spaces throughout the history of the world and Turkey as examples and case studies Yüksel Street will be evaluated in detail. In the conclusion section, it is tried to determine the effect of politicization on public space of walking action in Yüksel Street.