Soydaş ve akraba topluluklar bağlamında Türkiye'nin sınır antlaşmaları ve günümüz uygulamaları (1918 - 1926)
Turkey's border treaties and their present practices in the context of kin and related communities (1918 - 1926)
  1. Tez No: 589885
  2. Yazar: VEYSEL GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Devlet sınırları ve sınırların böldüğü halklar, özellikle son yüzyılda kurulan yeni devletler, devletlerarası savaş ve çatışmalarla sürekli olarak gündeme gelmektedir. Osmanlı İmparatorluğu içerisinde geçmişte aynı çatı altında asırlarca birlikte yaşamış, halklar ve topluluklar, yeni sınırlarla, antlaşmalarla, başka ülkelerin, milletlerin egemen sınırları içerisinde kalmış veya kendi devletlerini kurup sınırlarını çizmişlerdir. Bu çalışma, 30 Ekim 1918 tarihli Mondros Mütarekesi'nden 1926 Ankara Antlaşması'na kadarki süreçte, Türkiye'nin, doğu, batı ve güney sınırlarını belirleyen temel uluslararası antlaşmalarla daha önceden Osmanlı İmparatorluğu topraklarında olup, belirlenen yeni sınır hatları ile başka devletlerin topraklarında yaşamak durumunda -mecburiyetinde- kalan soydaş ve akraba topluluklarla ilgili antlaşma hükümlerinin tespit edilmesini ve Türkiye'nin ilgili hükümler bağlamında bugünkü durumunu araştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The borders of the countries and the communities divided by these borders, especially in the last century, costantly, is a point of order through newly established states, wars and clashes. Peoples and communities, coexisted under the same roof within the Ottoman Empire for centuries, have remained within the sovereignty of other countries, through new treaties, borders or established their own states and drew the borders. This thesis, tries to examine the articles directly related to communities with kin and related communities who had lived in territories of Ottoman Empire then entered into the sovereignty of other countries within the historical period from the armistice of Moudros, October 30, 1918 to treaty of Ankara, 1926 in the basis of treaties determining east, west and south borders of Turkey. The thesis also tries to evaluate the present situtation of Turkey in the context of relevant articles.