Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından regülatif idari yaptırım uygulanmasında izlenen idari usullere egemen olan ilkeler
Principles encompassing administrative procedures followed by the Energy Market Regulatory Authority in the implementation of regulatory administrative sanctions
  1. Tez No: 589900
  2. Yazar: CUMHUR ÇANACIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE AKSOYLU ÜRGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (“EPDK”) tarafından regülatif idari yaptırım uygulanmasında izlenen idari usullere egemen olan ilkeler, soruşturma ve karar süreci olmak üzere birbirini takip eden iki temel usul aşaması altında ve genel idari usul ilkeleri çerçevesinde incelenmiştir. Soruşturma aşamasında; Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (“Kurul”) resen veya kendisine iletilen ihbar veya şikâyetlerle harekete geçtiği durumlarda, EPDK Denetim Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda bağımsız bir soruşturma yürütülerek ön araştırma süzgecinden geçen konularla ilgili maddi gerçeği ortaya çıkarmak için resen araştırma yapılmakta ve hakkında soruşturma yürütülen kişilerin savunması alınmaktadır. İdari soruşturmanın tüm aşamalarının tamamlanması sonucunda, ilgili kanunlarda öngörülen idari yaptırımların uygulanıp uygulanmaması hakkında verilen ve kolektif işlem niteliğinde olan Kurul kararı; tebliğ, yayın veya ilan yoluyla duyurulmaktadır ve bu karara karşı yargı yolu açıktır. Kurum'un enerji sektörlerinde faaliyet gösteren kişileri yönlendirme yetkisi geniş yorumlandığında, ihtar ve idari yaptırım kararlarında gerekçenin gösterilmesi gerektiği sonucuna varılabilir. Enerji sektörlerini düzenleyen kanunlarda, idari yaptırımların türleri açık bir şekilde ortaya konulmuş olup, hangi durumlarda hangi idari yaptırımların uygulanacağı kategorik olarak düzenlenmiştir. Ancak idari yaptırımların tesis edilmesine ilişkin soruşturma ve karar sürecinde izlenen usullerin çerçevesi ve temel esasları enerji sektörlerini düzenleyen ilgili kanunlarda belirlenmeksizin, Kurum tarafından izlenecek usuller ilgili yönetmeliklerde öngörülmüştür. Doğal gaz, elektrik, petrol ve sıvılaştırılmış petrol gazları (“LPG”) sektörlerinin kendi içinde farklı yapısal özelliklerinin bulunması nedeniyle, söz konusu usul aşamalarında ilgili enerji sektörleri arasında birbiriyle farklılaşabilen düzenlemelerin olduğu görülmektedir. Bu nedenle, EPDK'nın regülatif idari yaptırım uygulamasında izlediği usulleri her bir enerji sektörü bazında ayrı ayrı incelemek yerine, yargı kararları ve doktrin tarafından geliştirilen genel idari usul ilkeleri bazında söz konusu idari usuller ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Principles of administrative procedures followed by Energy Market Regulatory Authority (“EMRA”) when regulative administrative sanctions are imposed, have been researched under two main successive procedural actions, investigation and ruling processes, and within the frame of general administrative procedure principles. When Energy Market Regulatory Board (“Board”) takes action ex officio or after receiving denunciations or complaints, investigation process consists the ex officio research by EMRA to reveal the material fact by conducting an independent investigation under the coordination of EMRA Inspectorate Department regarding matters filtered out by preliminary research and taking statements from people under investigation. After the administrative investigation process is complete, the EMRA's rule, which qualifies as a collective act, regarding whether the administrative sanctions projected in applicable legislation will be applied, is announced via serving, publishing or noticing and this rule is open to objections before law. When Institution's power to direct people who work in energy industries is interpreted more broadly, despite not projected in rules and regulations for energy industries, it could be concluded that the rules of admonition and administrative sanction requires justification. Administrative sanction types are put forth clearly by the regulatory laws of energy industries and sanctions are categorically classified as to which conditions they apply to. However, while the framework and main principles of procedures followed during the investigation and ruling process regarding the establishment of administrative sanctions are not determined within the applicable legislation regulating energy industries, the procedures to be followed by EMRA is projected in applicable regulations. Due to the fact that natural gas, electricity, oil and liquefied petroleum gas (“LPG”) industries have different structural characteristics within themselves, different regulations are observed during said procedural processes between related energy industries. Therefore, procedures followed by EMRA during the imposition of regulative administrative sanctions are not analyzed separately for every other energy industry but in terms of general administrative procedural principles developed by jurisdictional decisions and doctrine.