A service level improvement methodology for public transportation
Toplu taşıma hizmet seviyesinin geliştirilmesi için bir yöntem önerisi
  1. Tez No: 589910
  2. Yazar: SUZAN TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. MURAT LEVENT DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hizmet kalitesi, toplu taşıma sistemlerinin kullanımını teşvik eden en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle, İstanbul'daki toplu taşıma otobüsleri için hizmet kalitesi kriterleri sistematik olarak tanımlanmakta ve müşteri memnuniyeti anketleri uygulanarak performansları düzenli olarak ölçülmektedir. Toplu taşıma otoriteleri için yüksek müşteri memnuniyeti seviyelerinin elde edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, İstanbul'daki her otobüs operatörünün hizmet düzeyini belirlemek ve iyileştirmek için müşteri memnuniyeti seviyelerinin değerlendirilmesinde uygun bir metodoloji önermeyi amaçlamaktadır. Toplu taşıma otobüs operatörlerinin hizmet seviyelerinin müşteri memnuniyeti anketlerine dayanarak değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi için aralıklı tip 2 bulanık EDAS yöntemi önerilmiştir. Memnuniyet düzeylerini araştırmak amacıyla 2017 yılında İETT tarafından toplam 3.350 adet müşteri memnuniyeti anketi yapılmıştır. Değerlendirme kriterleri, her operatör için EN13816 kriterlerine dayanmaktadır, kriterlerin önem seviyesi ise yolcuların bakış açısına göre belirlenmiştir. Ayrıca, önerilen model her operatör için iyileştirme fırsatları ortaya koymaktadır. Her üç operatör için çevresel etki kriteri memnuniyeti en düşük kriter olmuştur. Bunların dışında, her operatör için ayrıca iyileştirme önerileri sunulmuştur. Önerilen yaklaşım, karar vericilerin hizmet seviyesini iyileştirmek için gelecekteki yatırım alanlarınının belirlenmesine katkı sağlarken, sunulan hizmetin operasyonel eksikliklerinin analiz edilmesi için de genel hizmet seviyesini göstermektedir. Gelecek araşatırmalar için yapılan, bu çalışma belirli hatlara uygulanarak hat bazlı hizmet seviyesi ölçülebilir. Ayrıca, önerilen model müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati arasındaki ilişkiyi analiz edecek şekilde geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Quality of service is one of the most important agents which encourages the use of public transportation systems. Therefore, service quality criteria for public transportation buses in Istanbul are defined systematically and their performance is measured regularly by applying customer satisfaction surveys. To obtain high customer satisfaction levels is of great importance for public transportation authorities. This study aims to propose a convenient methodology for the evaluation of customer satisfaction levels to show and improve service level for each bus operator in Istanbul. An interval type-2 fuzzy EDAS method is proposed for the evaluation and improvement of public transportation bus operators' service level based on customer satisfaction surveys. In total, 3.350 customer satisfaction surveys are conducted by IETT to investigate the satisfaction levels in year 2017. The evaluation criteria are based on EN13816 criteria for each bus operator, the importance level of each criteria are determined from the passengers' perspective. Furthermore, the proposed model reveals improvement opportunities for each operator. The environmental impact criteria is the worst scored criteria that needs to be improved among all three bus operators. Also, we conclude with specific suggestions for each bus operator. The proposed approach contributes decision makers to determine future investment fields for service level improvement meanwhile it shows a general level for the operational shortcomings of the service provided. For further research, this method can be applied for specific bus transit routes in order to measure the service level of each bus transit route. Moreover, the proposed model can be modified in order to analyze the relation between customer satisfaction and customer loyalty for future work.