Example based soft-body simulation on graphics processing units
Grafik işlemci üniteleri üzerinde örnek tabanlı yumuşak nesne simülasyonu
  1. Tez No: 589911
  2. Yazar: EMİRCAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yumuşak Nesne Fiziği Simülasyonu günümüzde filmler, videolar, bilgisayar oyunları gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Kullanıldığı alana göre gerçekçiliği, eğlence ve öğreticilik faktörünü geliştirip üretilen ürünün kalitesini artırmakta ve hedefini daha iyi şekilde gerçekleştirmesini sağlamaktadır. Genel olarak Yumuşak Nesne Fiziği Simülasyonu bilgisayarların kaynaklarını kullanma açısından oldukça ağır bir işlemdir. Bu sebep doğrultusunda bu tez kapsamında yeni bir Yumuşak Nesne Simülasyonu algoritması önerilmiştir. Önerdiğimiz algoritma ile Yumuşak Nesne Simülasyonlarının önemli problemlerinden olan performans, görsel kalite ve kolay kullanılabilirlik alanlarında geliştirme hedeflenmiştir. Algoritmamız önceden hesaplanmış Yumuşak Nesne Fiziği Simülasyon sonuçları kullanılarak çalışmaktadır. Bu önceden hesaplanmış sonuçlardan örnek alarak sonuçlar oluşturmaktadır. Çok sayıda hesaplamayı sadeleştirdiği için performans sağlamaktadır. Verilmiş örneklerin kalitesi ne kadar yüksekse bizim çözümümüzün verdiği sonuç da o kadar görsel kaliteye sahip olmaktadır. Önceden hesaplanmış örneklerin dışına çıkmadığı için beklenmedik sonuçlar oluşmamaktadır bu sayede kullanım kolaylığı yüksek ölçüde sağlanmış olmaktadır. Yumuşak Nesne Fiziği Simülasyonu algoritması önerimiz tamamen paralelleştirilebilir bir yapıdadır bu sebeple grafik işlem ünitelerinin tüm gücünü kullanmaya müsait olarak tasarlanmıştır. Aynı zamanda modelde n tane köşe olduğu durumda, zaman karmaşıklığı O(n) olduğu için milyonlarca üçgene sahip üç boyutlu modellerde bile birkaç milisaniyede sonuç verebildiği için gerçek zamanlı uygulamalarda kolaylıkla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Nowadays Soft-body Physics Simulations are used in lots of different areas such as movies, videos and video games. Depending on the application, use of simulation improves realism, fun and teaching factor thus creates more quality in the product. Generally, Soft-body Physics Simulations are very resource consuming operations. In this thesis we proposed a Soft-body Physics Simulation algorithm. Aim of this proposed algorithm is to address three of the big problems of Soft-body Physics Simulations; performance, visual quality and ease of use. Proposed algorithm uses precomputed soft-body physics simulation results and creates its outputs by using precomputed simulation results as examples for a potential solution. Using this method of using examples simplifies and reduces expensive computations thus improves performance. Visual quality depends on given examples. By simply improving visual quality of examples, visual quality of simulation can be increased. Algorithm only creates results by using examples so there cannot be any unexpected outputs, thus this improves ease of use. Proposed Soft-body Physics Simulation algorithm includes independent tasks and can be implemented fully in parallel. As a result, it can use full potential of graphical processing units, which became exceedingly popular in parallel computation for very promising performance. Proposed algorithm has a time complexity of O(n) where n being the number of vertices. Even in cases that contains three dimensional models that have millions of triangles proposed algorithm computes result in couple of milliseconds. It can easily be used in real-time applications.