Cihat Burak: Resimleri ve öyküleri
Cihat Burak: His paintings and stories
- Tez No: 589939
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU PELVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Türk Dili ve Edebiyatı, Fine Arts, Art History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte sanat ve kültür politikalarının da etkisiyle resim ve edebiyatın sık sık iç içe geçtiği gözlemlenmektedir. Bu noktada asıl mesleği mimarlık olsa da ressam ve yazar kimliğiyle de karşımıza çıkan Cihat Burak'ın sanatının resim ve edebiyat bağlamındaki ilişkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. İlk bölümde Cihat Burak'ın hayatı ele alınmıştır. Sanatçının hayatı incelenirken özellikle sanatını etkileyen olaylar, durumlar ve kişiler üzerinde durulmuştur. Böylece sanatçının çok yönlülüğünün de üstünde durulmuştur. Ardından ikinci bölümde Cihat Burak'ın sanatının resim ve edebiyat bakımından ilişkisinin kurulabilmesi için önce resimleri ve hikâyeleri ayrı ayrı incelenmiştir. Sanatçının resimleri incelenirken ilk olarak resimlerinin genel özellikleri belirlenmiş, ardından resimleri konu bakımından sınıflandırılmıştır. Hikâyeleri için de aynı yol izlenmiş, genel hatları çizilen söz konusu hikâyeler konularına göre ayrılmıştır. Tüm bunlar, sanatçının resimleriyle hikâyeleri arasındaki bağlar düşünülerek kurgulanmıştır. Cihat Burak'ın Sanatında Resim ve Edebiyat İlişkisi isimli bölüm ise üç alt başlık altında incelenmiştir. İlk başlıkta Cihat Burak'ın resimlerinin ve hikâyelerinin konu bakımından karşılaştırılması yapılmıştır. Bu noktada her iki sanat dalındaki üretimlerinde de büyük paralelliklerin olduğu gözlemlenmiştir. İkinci başlıkta ise halk tiyatrosuna da özel bir ilgisi olan Burak'ın bu ilgisinden kısaca bahsedilmiş ve sanatçının bu ilgi doğrultusunda yazdığı Çingene Hocanın Rüyası isimli oyunu üzerinde durulmuştur. Ayrıca sanatçının bu oyun için yaptığı tasvirlerden de bahsedilmiştir. Son alt başlıkta ise Burak'ın resimlediği kitaplar ve kendi hikâyelerine yaptığı desenler ele alınmıştır. Tüm bu incelemeler sonucunda Cihat Burak'ın sanatı, onu etkileyen unsurlar ile sanatının resim ve edebiyat birlikteliği üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the founding of the Turkish Republic and the enthusiasm emerging after the introduction of art and culture politics, literature and art started to engage more than ever. In this context, this work aims to analyse the interaction between art and literature in the works of Cihat Burak, who was an artist and an author as well as being a professional architect. The first chapter investigates into Burak's life with a focus on people, events and conditions which might have had influences on his art. Thus, his versatile nature is also highlighted. The second chapter deals with his paintings and stories separately so that the interaction between them can be observed clearly. His paintings and drawings are first identified according to their general features and then they are classified according to their themes. Likewise, his stories are categorised according to their subjects after a general line is drawn for them. Arguments are established by taking the connections between his works of art and literature. The third and last chapter investigates into the relation between art and literature in Cihat Burak's works and it contains three subtitles. The first one compares his paintings and stories in terms of their subjects and discusses the parallels observed between his works of these two different forms. The second one briefly investigates his special interest in folk theatre and in this context, introduces his play called Çingene Hocanın Rüyası. What is more, the puppet models he designed for this particular play are analysed. The last part of chapter three is allocated for the books illustrated by Burak and the drawings he made for his own stories. Taking the results of above-mentioned investigations into consideration, works by Cihat Burak are examined according to the union of art and literature as well as factors which might have been influential in his life.