Cihat Burak: Biyografisi ve öykücülüğü
Cihat Burak: His life and his style in storytelling
  1. Tez No: 633940
  2. Yazar: GÜRAY GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KANİ İRFAN KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tezde, Cihat Burak'ın biyografisini erişilebilen bütün bilgi kaynaklarına dayanarak ortaya koymak, onun öykülerinin türsel özelliklerini saptamak ve anı öykülerindeki anlatım stratejilerinin genel bir haritasını çıkarmak hedeflenmiştir. Biyografi yazımında, onun hayatı, yıllara, sahip olduğu farklı kimliklere ve ilgilendiği sanat dallarına göre bölümlendirilmiştir. Her bölümde, o bölümle ilgili“ilk olay”dan“son olay”a kadar gerçekleşenlere değinilmiştir. Bölümlere ayırma sayesinde geniş bir zaman aralığına yayılan inceleme nesnesinin tarihsel süreç içerisinde daha açık bir şekilde anlaşılması sağlanmıştır. Bu bağlamda süreli yayınlarda, basılı eserlerde, resimlerde ve internet kaynaklarında değinilen en küçük detay bile atlanmamış, böylelikle“şimdilik”mümkün olan en eksiksiz biyografi hazırlanmıştır. Burak'ın öyküleri, belirlenen alt-tür kümeleri içerisinde incelenmiş, edebî tür meselesine dair olan kuramsal birikimden yararlanılmış ve bu birikimin ışığında benzer özelliklere sahip öyküler aynı alt-tür kapsamında değerlendirilmiştir. Aynı alt-türdeki öykülerin yapısal özelliklerinin ve anlatım stratejilerinin benzeştiği noktalar tespit edilmiş ve bunlardan hareketle Burak'ın öykü sanatına dair genel çıkarımlar ve yargılar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the main purpose is to reveal Cihat Burak's biography based on all accessible information sources, identify the genre properties in his stories and determine a general map of the storytelling strategies in memory-stories. In biography writing, his life is divided into years, differently identified he had and art fields he was interested in. In each section, the things that happened from the“first event”to the“last event”related to that section are evaluated. By dividing into sections, the evaluation object expanding to a large period is understood more clearly in the historical process. In this context, the most complete possible biography for“now”is prepared by considering even the smallest detail in periodicals, printed work, images and internet sources. Burak's stories are analysed in the determined sub-genre clusters, theoretical accretion about the literary genre are used and based on this accretion, stories with similar properties are evaluated under the same sub-genre.