Türkiye'de deniz taşımacılığı ve ödemeler dengesi açısından navlunun değerlendirilmesi
Valuation of freight in terms of maritime transportation in Turkey and balance of payments
- Tez No: 589976
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÖZPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ulaşım, Economics, Transportation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dünya ekonomisinin büyümesini sağlayan en önemli dinamiklerin başında ülkeler arasındaki ticaretin artması gelmektedir. Dünya ticaretinin ise çok büyük kısmı denizlerde gerçekleşmektedir. Bu bağlamda deniz taşımacılığının incelenmesi ayrı bir önem taşımaktadır. Çalışmada genel olarak ulaştırma sektörü ele alınmış ardından deniz taşımacılığı hakkında bilgi verilerek Türkiye'de Deniz taşımacılığı gelişimi incelenmiştir. Türkiye'nin dış ticaret hacminin yıllar içinde oldukça hızlı bir şekilde arttığı görülmektedir. Ancak aynı kapasite artışının deniz taşıma filosunda yaşanmadığı ve buna paralel olarak elde edilen navlun gelirlerinin giderlerden çok daha az olduğu anlaşılmaktadır. Bu da her yıl Türkiye'den önemli miktarlarda döviz çıkışına neden olmaktadır. Çalışmada bu durumun önlenebilmesi ve Türkiye'nin navlun gelirlerinin artırılması için önerilere yer verilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Türkiye Ekonomisi, Ödemeler Dengesi, Ulaştırma, Denizyolu Taşımacılığı, Navlun.
Özet (Çeviri)
One of the most important dynamics that provides the growth of world economy is the increase in trade between countries. Most of the world trade is maritime trade. In this context, examination of maritime transport is very important. In this study after explanation of transportation sector in general, the information on maritime transport is provided and maritime transport development in Turkey is examined. Turkey's foreign trade volume has increased quiet fast over the years. However, the same capacity increase is not experienced in the maritime transportation fleet and the freight income obtained is less than the expenses. This leads to significant amount of foreign exchange outflow from Turkey every year. In this study, suggestions are given to prevent this situation and to increase freight revenues in Turkey. KEYWORDS: Economy of Turkey, Balance of Payments, Transport, Maritime Transport, Freight.