Geotechnical characterization of soils prone to rainfall-induced landslides in Rize (Northern Turkey)
Rize ilinde (Kuzey Türkiye) yağmurla tetiklenen heyelan sahalarındaki zeminlerin geoteknik karakterizasyonu
  1. Tez No: 589977
  2. Yazar: CELAL EMRE ÜYETÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAN HUVAJ SARIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Heyelanlar, tüm dünyada sıklıkla görülen doğal afetlerdendir. Rize ilinde her yıl yüzlerce yağmurla tetiklenen heyelan görülmektedir. Bu heyelenlar maksimum derinliği 5 m olan sığ heyelanlardır. Rize ilindeki yağmurla tetiklenen heyelanlar her yıl görülmekte olsa da, literatürde zeminler ile ilgili sınırlı veri mevcuttur. Zeminlerin karakterizasyonu, heyelan mekanizmasının sayısal modellenmesi, heyelan duraylılık haritaları ve yağış şiddet-süre eşik değerleri belirlenmesi açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada Rize ilindeki yağmurla tetiklenen heyelan bölgelerindeki zeminlerin karakterizasyonu amaçlanmaktadır. Zeminlerin fiziksel ve mekanik özelliklerini araştırmak için 12 heyelan bölgesinden örselenmiş ve örselenmemiş numuneler alınmıştır. Laboratuvar testleri olarak, dane boyu dağılımı, Atterberg limitleri ve zemin sınıflaması, organik madde miktarı ve pH değerleri, X-ışını difraksiyonu ve elektron mikroskobu ile zemin minerolojisi, örselenmemiş ve laboratuvarda hazırlanmış numuneler üzerinde direkt kesme deneyi, serbest basınç deneyi, su tutma eğrisi, zemin permabilite çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Öte yandan, arazi birim hacim ağırlık ve kanatlı kesici deneyleri de yapılmıştır. Malzemelerin göreceli olarak gevşek, çoğunlukla ince daneli (düşük ve yüksek plastisiteli silt, yüksek plastisiteli organik zeminler) oldukları, düşük pH değerlerine sahip zeminler oldukları tespit edilmiştir. Direkt kesme deneyi örselenmemiş ve laboratuvarda hazırlanmış numuneler üzerinde yapılmıştır. Örselenmemiş numuneler üzerinde gerçekleştirilen direkt kesme deneylerine göre zeminlerin efektif içsel sürtünme açıları 31.1-38.0 derece aralığında bulunmuştur. Laboratuvarda hazırlanmış örnekler üzerinde gerçekleştirilen direkt kesme deneylerinde ise zemin doygunluk derecesinin hem kesme mukavemetine hem de zeminin hacimsel davranışına önemli ölçüde etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Landslides are common type of natural hazards around the world. Every year, hundreds of landslides are induced by rainfall in Rize. These landslides are shallow failures, generally having a maximum depth of 5 m. Although many of these landslides are observed every year, there is limited data on characteristics of these soils in the literature. Characterizing these soils is of paramount importance for numerical modeling of the landslide mechanisms, for landslide susceptibility mapping and for establishing rainfall intensity-duration thresholds. This study aims to investigate the characteristics of soils in rainfall-induced landslides in Rize. Disturbed and undisturbed samples are taken from a total of 12 landslide sites to evaluate the physical and mechanical properties and the mineralogy. Experiments including grain size distribution, Atterberg limits, organic content by mass and pH determination, mineralogy studies via X-Ray diffraction and Scanning Electron Microscopy, direct shear tests, unconfined compression tests, soil-water retention studies, hydraulic conductivity tests are conducted. Also, in-situ unit weights are determined on undisturbed samples, and portable hand vane tests are conducted to evaluate the in-situ undrained shear strength. Results indicate that these materials are relatively loose, medium-stiff, mostly fine-grained soils (low and high plasticity silts and high plasticity organic soils), and have relatively low pH. Direct shear tests on intact samples indicated that the average internal friction angle is in the range of 31.1-38.0 degrees in saturated condition; on reconstituted samples revealed the degree of saturation effects the shear strength and the volumetric response significantly.