Sanal kaytarma ve çalışan performansının kişilik özellikleri ile olan ilişkisi
The relationship personality characteristics between cyberloafing and the employees performance
  1. Tez No: 589975
  2. Yazar: AYÇA GÖKKAYA HABERDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma sanal kaytarma, kişilik kavramı ve performans kavramını ifade etmek ve sanal kaytarmanın performans ve kişilik özellikleriyle olan ilişkisini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmanın kavramsal bölümünde literatür taraması yapılarak sanal kaytarma, çalışan performansı ve kişilik özellikleri ile ilgili bilgiler aktarılmıştır. Araştırmanın uygulama bölümünde İstanbul İli Üsküdar ilçesinde faaliyet gösteren Türk Telekom Genel Merkezi'nde çalışan 500 kişi arasından seçilen 101 kişiye anket uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS programında analiz edilerek bulgular ortaya koyulmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre değişkenler arasındaki ilişki incelenmiş ve değişkelerin katılımcıların demografik özelliklerine göre değişimi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to express the concept of virtual slacking, personality and performance and to reveal the relationship between virtual slacking and performance and personality traits. In the conceptual part of the research, literature review is conducted and information about virtual slacking, employee performance and personality traits are given. In the application part of the research, a questionnaire was applied to 101 people selected among 500 people working at Türk Telekom Headquarters operating in Üsküdar district of Istanbul province. According to the findings of the research, the relationship between the variables was examined and the changes of the variables according to the demographic characteristics of the participants were determined.