Rasim Özdenören'in hikâyelerinin yapı ve tema bakımından incelenmesi
Rasim Özdenören's stories in terms of structure and theme
- Tez No: 589984
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FETİH YANARDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Rasim Özdenören, hikâye ve deneme yazılarıyla özellikle sanat ve düşünce hayatımızın önemli isimlerinden biridir. Yayınlanmış on bir hikâye kitabı vardır. Bu çalışma Rasim Özdenören'in hikâyelerinin yapı ve tema bakımından incelenmesi üzerine yapılmıştır. Çalışmamızın amacı, yazarı tanımak, öykü kitaplarında yer alan ana temaları ortaya çıkarmaktır. Giriş ile birlikte beş başlıktan oluşan çalışmanın birinci başlığında yazarın öykücülüğünü hazırlayan sosyo-kültürel ortamlar incelenirken, ikinci başlığında öyküye genel bir bakış, üçüncü başlığında yazarın hayatı, sanatı, eserleri, son başlığında ise tema ve yapı çözümlemesi incelenmiştir. Araştırmamızda, yazarın öykülerinde sık kullandığı temaların değerlendirmesi yapılır. Öykülerin yapı bakımından incelenmesinde ise genel öykü düzeni göz önünde tutulur. Tema ve yapılar birbiriyle bağlantılı olarak sıralanmış olup tezin tematik bütünlüğü korunmaya çalışılmıştır. İnceleme yapılırken kronolojiye dikkat edilmiştir. Hikâyelerinin tamamı önce tema, sonra yapı bakımından incelenerek başlıklar halinde toplanmıştır. Temaları sıralarken en çok kullanılandan en az kullanılana doğru bir sıralama gözetilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rasim Özdenören is one of the important names of our art and thought life especially with his stories and essays. He has published eleven story books. The aim of this study is to examine Rasim Özdenören's stories in terms of structure and theme. The aim of our study is to know the author and to reveal the main themes in the story books. In the first part of the study, which consists of five titles with the introduction, the socio-cultural environments that prepare the storyteller of the author are examined. In our study, the themes that the author frequently uses in his stories are evaluated. In the analysis of the stories in terms of structure, the general story order is taken into consideration. Themes and structures are listed in relation to each other and the thematic integrity of the thesis is tried to be maintained. Chronology was taken in to consideration during the examination. All of his stroies were examined in terms of theme and structure. When sorting the themes, the order from the most used to the least used was taken in the consideration.