Rasim Özdenören'in hikâyelerinin Türk Dili ve Edebiyatı dersi programının genel amaç ve kazanımlarını gerçekleştirmede kullanılabilirlik durumu
The efficiency status of Rasim Özdenören's Turkish Language and Literature course program's general objectives and achievements
  1. Tez No: 497263
  2. Yazar: YUSUF DOYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR GÜCÜYETER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Rasim Özdenören'in hikâyelerinin yeni Tük Dili ve Edebiyatı Dersi Öğretim Programının amaç ve kazanımları açısından değerlendirilmesi, bu hikâyelerin derslerde materyal olarak kullanılıp kullanılamayacağı ve ders kitaplarına seçilecek metinler arasında yer alıp alamayacağını belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma, nitel araştırma deseniyle ve nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesi yöntemi ile yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini Rasim Özdenören'in hikâye kitapları oluşturmaktadır. Bu kitaplardan tez konusu bağlamında seçilecek hikâyeler ise araştırmanın örneklemini oluşturacaktır. Hikâyeler, yenilenen Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Öğretim Programındaki hikâye türü ile ilgili genel amaçlar ve kazanımlar açısından incelenmiştir. Verilerin toplanması aşamasında Rasim Özdenören'in hikâyelerinin programda yer alan hangi kazanımlara göre değerlendirileceği tespit edilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler nitel veri analiz yöntemlerinden içerik analizi ile çözümlenmiştir. Bulgular: Çalışma sonucunda elde edilen verilere göre Rasim Özdenören'in hikâyelerinin genel özellikleri açısından derslerde materyal olarak değerlendirilebileceği, 18 hikâyenin ise derslerde materyal olarak değerlendirilebileceği gibi ders kitaplarında metin olarak da yer verilebileceği tespit edilmiştir. Sonuç: İçerik analizi aşamasında elde edilen bulgulardan hareketle Rasim Özdenören'in materyal olarak değerlendirilebilecek 18 hikâyesi, ortaöğretimde Türk Dili ve Edebiyatı dersi kapsamında gerçekleştirilmek istenen kazanımlar doğrultusunda kullanılabileceği için ders kitabı hazırlayacaklar ve ders öğretmenleri için metin materyali olarak tavsiye edilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to evaluate the stories of Rasim Özdenören, in terms of the purposes and achievements of the new Turkish Language and Literature Teaching Program, and determine whether these stories can be used as materials in lessons or not, and whether these stories can be included in the textbooks. Method: This study was conducted by a qualitative research design and a document review method which is one of the qualitative research methods. The books of Rasim Özdenören constitute the universe of this study. In the context of the thesis, the stories to be selected from these books are used as samples. The stories were examined in terms of general aims and achievements of the revised Turkish Language and Literature Teaching Program. In the data collection process, Rasim Özdenören 's stories were determined according to the achievements in the program. The obtained data in the study were analyzed by content analysis, which is one of the qualitative data analysis methods. Findings: According to the obtained results, it was determined that Rasim Özdenören's stories can be used as course materials in terms of their general characteristics, 18 stories can not only be used as course materials in the lessons but also as texts in the textbooks. Conclusion: Based on the obtained findings after the content analysis, it is concluded that Rasim Özdenören's 18 stories, since it can be used in the direction of the achievements desired to be realized within the scope of Turkish Language and Literature lesson in secondary education, can be recommended for those who are going to prepare the course book and reading texts.