Marka değeri ile Ar-Ge faaliyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Fortune 500 şirketleri ve G20 ülkelerinin analizi
Investigation of the relationship between brand value and R&D activities: Analysis of Fortune 500 companies and G20 countries
  1. Tez No: 590044
  2. Yazar: SERKAN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİNBAY UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Teknolojinin çok hızlı bir şekilde geliştiği küresel dünyamızda, tüketim de aynı hızda artmıştır. Bilgi dünyanın diğer ucuna anlık bir şekilde, tüketim malları da çok kısa bir sürede ulaştırılabilmektedir. Hızlı tüketimin yaşandığı bu küresel ortamda üreticiler de ciddi bir rekabete girmiştir. Bu durum pazarlama anlayışında tüketicilerin marka tüketen bir toplum haline gelmesini sağlamaya yönelik bir strateji haline dönüşmüştür. Bu tüketim yaklaşımına cevap vermek üzere de şirketler teknoloji tabanlı yenilikçi ürünler sunabilmek için Ar-Ge stratejilerine yoğunlaşmıştır. İnovasyon çıktısı olarak Ar-Ge ve tüketim girdisi olarak marka arasında ilişki kurabilmek için şirketlerin marka değeri ve Ar-Ge harcamaları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu çalışmada, Ar-Ge faaliyetleri ile marka değeri arasındaki ilişkiyi incelemek üzere dünyanın en zengin ülkeleri olan G20 topluluğu ve en zengin şirketlerin sıralamasının yapıldığı Fortune 500 şirketleri incelenmiştir. Fortune 500 şirketlerinin 2011-2017 yılları, G20 ülkelerinin ise 2010-2016 yılları dönemine ait Ar-Ge faaliyetleri ve marka değeri ile ilgili yıllık veriler kullanılmıştır. Bu veriler kullanılarak yapılan panel veri analizi ile yapılan istatistiksel analiz sonucunda, Fortune 500 şirketleri için Ar-Ge harcamasının marka değeri üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu, patent sayısının ise etkili olmadığı görülmüştür. G20 ülkeleri için ise Ar-Ge harcaması, patent sayısı ve yüksek teknoloji ihracatının marka değerine olumlu bir etkisinin olmadığı, Ar-Ge'de çalışan araştırmacı sayısının ise olumlu bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the global world where technology is developing very rapidly, consumption has also increased at the same rate. Information can reach to the other side of the world in an instant, consumer goods can be delivered to the other end of the World in a very short time. Producers are also in a serious competition in the global environment where rapid consumption is achieved. This situation has become a strategy to ensure that consumers become a brand consuming society in the sense of marketing. In order to respond to this consumption approach, companies have focused on R&D strategies to provide innovative technology-based products. To make a relationship between R&D as an innovation output and brand as a consumption input, the brand value and R&D expenditure relation were examined. In this study, in order to examine the relationship between R & D activities and brand value, the G20 community, which is the richest countries in the world, and Fortune 500 companies which rank the richest companies are examined. Annual data on the R & D activities and brand value of Fortune 500 companies for 2011-2017 and G20 countries for 2010-2016 were used. As a result of panel data analysis using these data, according to results, R & D expenditure had a positive effect on brand value and the number of patents was not effective for Fortune 500 companies. For G20 countries, R & D expenditure, number of patents and high-tech exports did not have a positive effect on brand value and the number of researchers working in R & D had a positive effect.