Necati Sarıca'nın şiirlerinde yapı ve tema
Structure and theme in poems of Necati Sarica
- Tez No: 590051
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ÖZTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
1965 yılında dünyaya gelen Necati Sarıca'nın, şiir macerası ilkokul dördüncü sınıfta başlamıştır. Asıl mesleği savcılık olan Sarıca'nın şairliği ve şiirleri dikkate değer bir konudur. 1980 sonrası imgeci şiir anlayışını benimseyen şair hakkında nitelikli bir bilimsel çalışmanın yapılmamış olması çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan“Necati Sarıca'nın Şiirlerinde Yapı ve Tema”adlı bu çalışma Necati Sarıca ile ilgili yapılan bilimsel çalışmaların ilki olma özelliğini taşımaktadır. Çalışma giriş ve sonuç dışında iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Cumhuriyet dönemi şiirine değinilmiştir. Birinci bölümde Sarıca'nın hayatı ve sanat anlayışı ele alınmıştır. İkinci bölümde ise şiirlerinin yapısını oluşturan unsurlar belirlenerek incelenmiştir. Ardından Sarıca'nın şiirleri tematik açıdan incelenerek sınıflandırılmıştır. Sonuç bölümünde ise elde edilen bulgulara yer verilen çalışmada Necati Sarıca'nın Türk şiirindeki yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ağırlıklı olarak metne dayalı yöntem kullanılmıştır. Yer yer karşılaştırma yöntemine de başvurulmuştur. Ayrıca Necati Sarıca ve çevresi ile görüşmeler yapılarak elde edilen bilgiler ışığında çalışmaya yön verilmiştir. Eserleri biyografik okumaya uygun olan Sarıca'nın şiirlerinde ağırlıklı olarak anne, aşk, ayrılık, vatan sevgisi, din, kadın, ölüm, renk, siyaset, şehir ve tasavvuf temaları yer almaktadır. Temalara genel olarak hüzün duygusu hâkimdir. Yapıya gelindiğinde ise, şairin şiirlerde manayı ön planda tuttuğu ve biçim kaygısına düşmediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Necati Sarıca who was born in 1965 is poet and his poetry adventure began in the fourth grade of primary school. Sarıca's poetry and poems, whose main job is the prosecution, are remarkable issue. The focus of the study is the lack of a qualified scientific study about Sarıca who adopted the post-1980 imagery of poetry.“Necati Sarıca'nın Şiirlerinde Yapı ve Tema”prepared as a master thesis is the first of the scientific study about Necati Sarıca. The study consists of two parts except the introduction and conclusion. In the introduction part, the tradition of republican poetry is mentioned. Sarıca's life and understanding of art are discussed in the first chapter. In the second chapter, the elements of the poetic structure of Sarıca's poems are examined and classified according to thematic features. In the conclusion, Necati Sarıca's place in Turkish poetry is tried to be determined in the light of the findings. In this study, the text-based method was used. The method of comparison was also applied in some places. In addition, interviews were conducted with Necati Sarıca and colleagues and the study was guided in the light of the information obtained. His works are suitable for biographical reading and generally, themes in the poet's poems are mother, love, separation, epic and national speech, religion, women, death, color, political, city and mysticism. The themes were generally dominated by a sense of sadness. In the structure, It is seen that the poet prioritizes the meaning in his poems and does not fall into form anxiety.