Coğrafya öğretmenlerinin 2018 coğrafya öğretim programında yer alan coğrafi becerilere ilişkin görüşleri
Geography teachers vıews of geographıc skılls ın 2018 geography teachıng program
- Tez No: 590050
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada coğrafya öğretmenlerinin coğrafi becerilere ilişkin görüşlerinin nasıl olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma modeli olarak nitel araştırma yöntemlerinden birisi olan görüşme yöntemi seçilmiştir. Görüşme yöntemi içerisinden ise standartlaştırılmış açık uçlu görüşme yöntemi belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu özel ve devlet okullarında coğrafya öğretmenliği yapan on bir öğretmen oluşturmaktadır. Katılımcıların seçiminde amaçlı örneklemeyöntemlerinden biri olan maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Araştırma verileri, öğretmenlerle yapılan mülakat sonucu elde edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin büyük çoğunluğunun hizmet içi eğitim almadıkları bu bağlamda becerilerle alakalı da bir eğitim verilmediği görülmüştür. Coğrafya öğretmenlerinin coğrafya öğretim programında yer alan coğrafi becerilerin neler olduğunu söyleyemedikleri tespit edilmiştir. Mülakata katılan öğretmenlerin üniversitelerde, coğrafi becerilere ilişkin ders almadıkları görülmüştür.Araştırmada elde edilen bulgular ışığında, MEB'e, üniversitelere, coğrafya öğretmenlerine ve araştırmacılara araştırmada elde edilen bilgiler sonucunda bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the level of the perpection of geography teachers to the skills of geography will be determined. For reserch method, interview approach ( as qualitative research method) was selected. For the interview approach, standardized open ended interview technique was determined. The work group is made of eleven geography teachers in private and puplic schools in the selection of the participants, maximum sampling was used which is one of the purpose sampling method. Research datas were obtained as a result of interviews which are made with teachers. In the analysis of these datas, deseriptive analys is method was used. According to the result of the research, teachers couldn't have any in service training also, they couldn't have any skills education. We can determined that geography teachers couldn't respond geographic skills in geography teaching program. In the universities, there is not any geographic skills lessons so they couldn't learn anything and because of that they couldn't answer the questions at the interwiev. At the result of the reseanch finding there are some offers to the goverment(MEB), universities, geography teachers and researchers.