Eskişehir bölgesindeki genişbant sismik ağı altındaki kabuk yapısının alıcı fonksiyon yöntemi ile tahmin edilmesi.
Estimation of the crustal structure beneath the broadband seismic network by using receiver function method in the Eskisehir region
  1. Tez No: 590052
  2. Yazar: PINAR DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM OĞUZ ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Alıcı fonksiyon görüntüleme, kabuk ve üst manto yapısının araştırılması için önemli bir araçtır. Moho'da P'den S'e dönüşüm (Ps) tipik olarak, P-dalgası alıcı fonksiyonlarında en belirgin fazlardan biridir. Ps dönüştürülmüş fazı ve doğrudan gelen P dalgası arasındaki zaman gecikmesi, hız süreksizliklerinin derinliğine ve bunun üzerindeki ortalama S dalga hızına duyarlıdır. Moho derinliği ve kalınlığı ve Vp / Vs oranının tahminleri birçok alıcı fonksiyon araştırmalarının önemli hedefleridir. Bu çalışmada, çeşitli tektonik oluşumlarla tanımlanan Eskişehir Bölgesi altındaki kabuğun S-dalga hızı yapısını belirlemeye çalışılmaktadır. Telesismik olaylar, Eskişehir Teknik Üniversitesi tarafından 2010-2017 döneminde işletilen ANA-NET Sismik Ağının genişbant, üç bileşenli sismik istasyonları tarafından kaydedilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, bölgenin kabuk kalınlığı 30.5 km - 33 km'dir ve S dalgası hızı 4.00 ve 4.50 km / sn arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
Receiver function imaging is an important tool for the investigation of the crust and upper mantle structure. The P to S conversion (Ps) from the Moho is typically one of the most prominent phase on the P-wave receiver funtions. The time delay between the Ps converted phase and direct P wave is sensitive to the depth of the velocity discontinuities, and the average S wave velocity above it. Estimates of the depth and thickness of the Moho and VP /VS ratio of the crust are important goals of many receiver funtion investigations. In this study, we attempt to determine S-wave velocity structure of the crust beneath Eskisehir Region, described by various tectonic settings. The teleseismic events are recorded by broadband three-component seismic stations of ANA-NET Seismic Network, which is operated by the Eskisehir Technical University during the period of 2010-2017. According to the results ot this study, the crustral thickness of the region is 30.5 km - 33 km and the S-wave velocity varies between 4.00 and 4.50 km/s.