İlkokul öğrencilerinin matematik tutumlarına ilişkin bir ölçek geliştirilmesi
Developing a scale on the attitudes of primary school students in mathematics
- Tez No: 590053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, ilkokul öğrencilerinin matematik tutumlarını, mevcut sistem sorunlarını dikkate alarak inceleyen bir ölçüm aracı“Matematik Tutum Ölçeği (MTÖ)”araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. İlgili ölçeği uygulayıp mevcut sistemin incelemesini yapmak bu araştırmanın amacıdır. Araştırmada kesitsel tarama modeli kullanılmıştır. Ulaşılan verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Öncelikle konuyla ilgili diğer ölçekler incelenmiş ve uzman görüşleri ile ölçek maddeleri oluşturulmuştur. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra 30 ölçek maddesi ve 9 demografik maddeden oluşan ölçeğin pilot uygulaması 86 öğrenci ile yürütülmüştür. Pilot uygulama sonunda yapılan açımlayıcı faktör analizinde, iki tanesi çift boyutlu olmak üzere altı faktör oluşmuş ve hiçbir faktöre uymayan bir madde ölçekten çıkarılmıştır. Pilot uygulama sonrasında ana uygulama için iki demografik madde daha eklenerek 29 ölçek maddesi ve 11 demografik maddeden oluşan MTÖ tamamlanmıştır. Ölçeğin güvenirliği için Cronbach's Alpha uygulanmıştır. Pilot çalışmada güvenirlik katsayısı 0,852; ana çalışmada 0,859 olarak bulunmuştur. Ana uygulama 294 öğrenci ile yürütülmüştür. Oluşturulan ölçek ilkokul öğrencilerinin matematik dersine karşı tutumlarını incelerken, olumsuz tutumların sebebi olarak öğrencilerin hangi gerekçeleri işaret ettiklerini araştırmaktadır. MTÖ öğrencilerin sisteme yönelik olası vurgulamalarını da incelemektedir. Araştırma sonucunda öğrencilerin ölçek maddelerine verdiği cevaplara göre; her beş öğrenciden birinin matematik dersini sevmediği, öğrencilerin yarısından fazlasının matematik dersindeki başarısızlıklarının sebebi olarak kendilerini gördüğü, her dört öğrenciden birinin matematikten korktuğu, öğrencilerin yarısının matematiğin en zor ders olduğunu düşündüğü, matematiği sadece zeki öğrencilerin başarabileceğini düşündükleri gibi bilgilere ulaşılmaktadır. Ayrıca yıllardır yapılandırmacı eğitim sistemi uygulandığı halde öğrencilerin neredeyse tamamı öğretmen merkezli ders işlendiğini, yani öğretmenin ders anlattığını kendilerinin dinlediğini, ayrıca sınavlara çalışırken kitaptaki bilgileri ezberlediklerini, ifade etmektedirler.
Özet (Çeviri)
In this study, a measurement tool“Mathematics attitude scale (MAS)”was developed by the researcher, who examined the mathematics attitudes of Primary School students taking into account the problems of the current system. The purpose of this research is to examine the current system by applying the relevant scale. A cross-sectional screening model was used in the study. The SPSS program was used in the analysis of the data reached. Firstly, other scales on the subject have been examined and scale clauses have been created with expert opinions. After the necessary examinations were made, the pilot application of the scale, consisting of 30 scale items and 9 demographic items, was conducted with 86 students. In the analysis of the unfolding factor performed at the end of the pilot application, six factors were formed, two of which were double-dimensional, and a substance that did not meet any factors was removed from the scale. After the pilot application, two more demographics were added for the main application and the MAS consisting of 29 scale items and 11 demographics was completed. Cronbach's Alpha has been applied for the reliability of the scale. Reliability coefficient was 0.852 in the pilot study and 0.859 in the main study. The main study was conducted with 294 students. The generated scale examines the attitudes of Primary School students towards maths, while investigating what grounds students point to as the reason for negative attitudes. It also examines the possible emphasis of the students in the system. As a result of the research, according to the answers of the students to the scale materials, information is reached such that one in every five students does not like math class, more than half of the students see themselves as the reason for their failures in math class, one in every four students scared of math, half of the students think mathematics is the hardest and thinking only intelligent students may be successful in Math. In addition, almost all of the students, even though the constructivist education system has been applied for years, express that the teacher-centered lesson has been processed, in other words, students listen while teacher gives the lesson, alsothey memorize the information in the book while studying for the exams.