Türk anayasa mahkemesi kararlarında yokluk müeyyidesi
The sanction to be 'Null and void' in the judgments of Turkish constitutional court
- Tez No: 590065
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERİ URAN MURPHY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez çalışmasında Anayasa Mahkemesi ve anayasa yargısının temel kavramları ışığında Anayasa Mahkemesi karar türlerinden“yokluk müeyyidesi”incelenmiştir. Anayasada yokluk kararı verilebileceğine yönelik herhangi bir hüküm yoktur. Anayasa Mahkemesi, kuruluşundan günümüze kadar, anayasaya uygunluk denetimi yaptığı sırada bir yasama işleminin yokluk nedeniyle hükümsüzlüğü yönünde bir karar vermemiştir. Kimi kararlarında“yokluk”durumunu tartışmış, bazı kararlarında yokluk kararı verebileceğini fakat mevcut davada yokluk kararı verecek bir hâl olmadığına karar vermiş, bazı kararlarında da yokluğun hangi durumlarda mümkün olacağına dair düşüncelerini açıklamıştır. Yokluk müeyyidesiyle ilgili tartışmaların idari yargıdan ve idari yargının şartlarından ayırılarak anayasa hukuku ve anayasal yargı çerçevesinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak değerlendirmeler hem daha gerçekçi hem de anayasal yargı açısından daha işlevsel olacaktır. Son olarak Anayasa Mahkemesi karar türlerinden yokluk müeyyidesiyle ilgili verilen kararlara ilişkin değerlendirmeler yapılmış; doktrindeki görüşler aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to elucidate the“sanction of null and void”under the light of Constitutional Court judgments and the general principles of constitutional law. In the constitution, there is no such provision that the Constitutional Court can give a judgment about a statute that it is null and void. From the time of its establishment to the present day, Constitutional Court gave no such judgment stating that a statute is null and void. In some judgments, the Court discusses the legal situation whether it is“null and void”, in other judgments, it states that in some cases, the Court can declare a statute“null and void”, but in the present case there is no room for such, finally in other judgments, the Court specifies in which cases it can declare a statute is null and void. One should take the“null and void”sanction into account in terms of constitutional law and constitutional review rather than administrative law and administrative judicial review. These kind of evaluations would be both more realistic and more functioning in terms of constitutional review. Finally, this thesis aims to assess the Constitutional Court judgments regarding the term“null and void”and review the literature on it.