21. yüzyılda trendin takı tasarımda kullanımı
The use of trend in jewelery design in 21 st century
- Tez No: 590064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİHA SÖZERİ ÖZATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, yirmi birinci yüzyılda trend olgusunun takı tasarımında kullanımını ele almaktadır. Trend toplum tarafından geçici bir süre benimsenen bir anlayış veya görüştür. Trend, mimari, moda ve endüstriyel tasarım gibi birçok alanda yaşamımızın her kısmında var olan bir olgudur. Paleolitik dönemde kötü ruhlardan ve tehlikelerden korunmak amacıyla kullanmaya başlandığı düşünülen takı, insanlığın kültürel ve sosyal yaşamına göre şekillenmiştir. Trendin hayatımızda oluşturduğu hızlı değişimler takı tasarımı alanını üretim, materyal, tasarım ve pazarlama yönünden etkilemiştir. Trendlerin etkisi sonucu günümüz takı tasarımlarında çok çeşitlilik görülmektedir. Günümüz topluluklarının farklı eğilimleri takı tasarımını etkilemiş ve kullanılan materyal, üretim tekniği, tasarım süreci farklılıklarına göre tasarım yaklaşımları olarak sınıflandırılmıştır. Farklı tasarım yaklaşımları birbirinden farklı trendler oluşturmuş ve birbirlerinin trendlerinden etkilenmiştir. Günümüzde takı tasarımı firmaları tüm tüketici sınıflarına hizmet vermeye çalışmaktadır. Takı tasarımı trendlerinin etkisi sonucu ürün çeşitliliğini her geçen gün arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the use of trend in jewelery design in the 21st century. Trend is an understanding or opinion that is adopted temporarily by society. It is a phenomenon that exists in every part of our lives in many fields such as architecture, fashion and industrial design. The jewelry, which was thought to be used in order to protect against evil spirits and dangers in the Paleolithic period, was shaped according to the cultural and social life of humanity. The fast changes created by the trend in our lives have influenced the field of jewelry design in terms of production, material, design and marketing. As a result of the influence of trends, there is a great variety in today's jewelry designs. Different trends of today's communities have influenced jewelry design and are classified as design approaches according to the material, production technique and design process differences. Different design approaches created different trends and were influenced by each other. Today, jewelry design companies are trying to serve all consumer classes. Jewelry design increases the product range day by day with the effect of trends.