Irak'ta azınlık medyası: Türkmen basının tarihsel gelişimi
Minority media in Iraq: Historical development of Türkmen press
  1. Tez No: 813439
  2. Yazar: ZEYNEP AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULREZAK ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Azınlık kavramının kesin bir tanım verilmemiş ancak içerdiği anlam zaman içinde hızla genişlemiş ve yeni özellikler eklenmiş. Azınlık kavramı sosyolojik, hukuksal, siyasal farklı yorumlar yapılmıştır ancak batı litaratünde etnik, dini, dilsel ve kültürel faktörlerin etkisiyle ele alınırken osmanlı başta olmak üzere bazı toplumlarda din temel belirleyici faktördür. Dolayısyla azınlık kavramı içeriği ve kapsam konusunda kesin bir uzlaşma yoktur. Azınlık kavramı hukuksal ve sosyolojik yönden değerlendirilir; azınlık türleri ise etnik azınlık,dini azınlık, dil azınlığı ve ulusal azınlık olarak türlere ayrılır.azınlıklar için kitle iletişim araçları çok önemlidir çünkü kendi kültürel ,dinsel,dilsel ve etnik yapıların korunması özerk iletişimsel alanların yaratılması yolu ile olur ve varoluşların anlamladırmasında büyül role sahiptir .Azınlık olarak Türkmenlerin basın faaliyetlerin ise Irak'ın kuruluşundan günümüze kadar var olma mücadelesi vermiştir. kraliyet döneminde yayın yapan üç gazete var Kerkük gazetesi, İleri gazetesi ve Afak gazetesidir.Cumhuriyet döneminde ise (1958 -2003) Beşir gazetesi ,Kardeşilk dergisi,Tükmeneli gazetesidir.2003 işgal sonrası dönem ise yayını gümüze kadar devam eden gazeteler şöyledir;(Türkmeneli,Aksu,İnci Diyale,TEBA).devam eden dergiler ise (Kardeşlik,Elfanar,Kurtuluş,Muharip,Elkatip Altukmanı).ancak kısa dönem yayın yapan sonra kapatılan gazeteler ise,Kerkük,Altın Köprü,karar,Alsadık,Almesir,Meclis, ufuk ,Almizan,Türkmen Times,zahab El Esvet,Ayna,Tercüman,El-wefa,babagürgür,şafa babagürgür,El-Beşir,Kale).
Özet (Çeviri)
Although there is no exact definition of minority, its impression has substantially enlarged and it has covered new concepts over time. There are various sociological, legal and political interpretations of the minority, but the Western literature addressed its ethnical, religious, linguistic and cultural factors, while the principal factor was religion in some societies, especially the Ottoman Empire. Therefore, there is not any consensus on content and scope of the minority. The concept of“minority”is reviewed from legal and sociological aspects, but there are types of minority: ethnical minority, religious minority, linguistic minority and national minority. Mass communication tools are quite important for minorities, because creation of autonomous communication areas help protection of their own cultural, religious, linguistic and ethnical structures and these areas also play a major role in making a sense of their existence. The press activities of Turkmens, a minority, have struggled to exist since establishment of Iraq. There were three newspapers in the Kingdom period: Kerkük (Karkuk), İleri (the Future) and Afak (the Horizons). Beşir (the Forerunner), Kardeşlik (Fraternity) and Türkmeneli (the fatherland of Turkmens) were published in the Republic period (1958- 2003). Following newspapers have been published to date after the invasion in 2003 (Türkmeneli (the fatherland of Turkmens), Aksu (Clean Water), İnci Diyale and TEBA). These journals are also still published: Kardeşlik (Fraternity), Elfanar, Kurtuluş (Sovereignity), Elkatip and Altukmanı. However, following newspapers were closed following a short period of publication: Kerkük, Altın Köprü, Karar, Alsadık, Almesir, Meclis, Ufuk, Almizan, Türkmen Times, Zahab El Esvet, Ayna, Tercüman, El-Wefa, Babagürgür, Şafa Babagürgür, El-Beşir, and Kale.