Ortadoğu'da Türkmen sorunu
Turkmen problem in the Middle East post
  1. Tez No: 590073
  2. Yazar: CUMA DADAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Türkmenler 11.yüzyıldan itibaren akın akın Ortadoğu'ya göç ederek, yerleşmeleri neticesinde coğrafyanın tamamına yayılmışlardır. Uzun yıllar Ortadoğu coğrafyasına hâkim olan Türkmenler Birinci Dünya Savaşı sonrası Osmanlı Devleti'nin Anadolu'ya çekilmesiyle sahipsiz kalmışlardır. Birinci Dünya savaşının galip devletleri İngiltere ve Fransa'nın hegemonyasına girmişlerdir. Yıllardır ağır baskı ve zülüm altında yaşayan Türkmenler maruz kaldıkları olumsuz şartlara karşın, milli kimliklerini ve kültürlerini sürdürmeye çalışmışlardır. Bu tez çalışmasında Irak ve Suriye coğrafyasında yaşayan Türkmenlerin Birinci Dünya Savaşı'ndan günümüze kadar yaşadıkları; siyasi, ekonomik, askeri, sosyal ve kültürel baskıları, katliamları, göçleri dönemleriyle ele almaktadır. Yine bu çalışma Osmanlı Devleti'nin tarih sahnesinden çekilmesiyle yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Türkmenlere yönelik politikalarını ele almakta ve değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkmens migrated to the Middle East from the 11th century in crowds, and as a result of their settlements, they spread all over the geography. The Turkmens, who had dominated the Middle East for a long time, were left unattended by the pullback of the Ottoman Empire to Anatolia after the First World War. They entered the hegemony of England and France who were the victorious states of the First World War. The Turkmens, who have been living under pressure and oppression for many years, have tried to maintain their national identity and culture despite the negative conditions they have been subjected to. This thesis addresses some problems (political, economic, military, social and cultural pressures, massacres and migrations) which are related to the Turkmen who have lived in the geography of Iraq and Syria since the Firs World War. Besides with the pullback of the Ottoman Empire from the stage of history, the newly established of the Republic of Turkey addresses and evaluates policies towards the Turkmens.