Benign safra yolu obstrüksiyonlarında T-tüp drenaj ve koledokoduodenostominin karşılaştırılması
- Tez No: 59008
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Ekim 1993-Aralık 1996 tarihleri arasında SB. Ankara Hastanesi 3. Genel Cerrahi Kliniği'nde benign biliyer obstrüksiyonu nedeniyle koledok eksplorasyonu yapılan 36 hasta prospektif olarak incelenmiştir. Hastaların 25'i kadın, 11 'i erkek hastadır. Kadın/Erkek oranı 2.27'dir. Koledokoduodenostomi uygulanan grupta hastaların yaş ortalaması 54.6, T-tüp drenaj uygulanan grupta hastaların yaş ortalaması 49.80'dir. Hastalarda operatif tanılar, koledokotomi indikasyonlan, uygulanan operasyonlar ve komplikasyonlar gözden geçirilerek gruplar arasındaki farklılıklar ortaya konmaya çalışılmıştır. En sık karşılaşılan patoloji koledokolitiyazistir (25 hasta, % 69.44). Postoperatif morbidite, koledokoduodenostomi grubunda % 26.6, T-tüp drenaj grubunda % 33.3 olmuştur. T-tüp drenaj grubunda mortalite oranı % 4.76'dır, koledokoduodenostomi grubunda mortalite görülmemiştir. Postoperatif sonuçlar karşılaştırıldığında, koledokoduodenostomi, T-tüp drenaja oranla daha üstün olduğundan ve avantajları nedeniyle tercih edilmesi gereken bir yöntem olmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 36 patients undergoing common bile duct exploration for benign biliary tract obstruction have been evaluated between October 1993 -December 1996 at Ankara Hospital Department of 3rd Surgical Clinic prospectively. There were 25 female and 1 1 male patients with female/male ratio of 2.27. The mean age was 54.6 in choledochoduodenostomy group and 49.8 years in T-tube drainage group, respectively. Operative diagnosis, common bile duct exploration indications, operations performed and complications were evaluated and the difference between two groups were studied. The most common pathology was common bile duct stones with 25 patients (69.44%). Postoperative morbidity rate was 33.3% in the T-tube drainage group and 26.6% in choledochoduodenostomy group respectively. There was no mortality in choledochoduodenostomy group. The mortality rate was 4.7% in T-tube drainage group. When the results were compared, choledochoduodenostomy was found to be superior to T-tube drainage. Because of many advantages, choledochoduodenostomy has been preferred to T-tube drainage.