Aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali (TCK Md. 233)
Breach of obligations deriving from family law (TPC Article 233)
- Tez No: 590087
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN CANPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Aile, toplumu oluşturan en küçük birim olarak geçmişten günümüze önemini sürdürmektedir. Bu kapsamda hem aile bireylerinin birbirlerine karşı hem de toplumun aileye karşı bir takım yükümlülükleri ortaya çıkmıştır. Böylelikle aile, hukukun birçok alanında düzenleme bularak devletin müdahalesi ve korumasına sahip olmuştur. 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun Aile Düzenine Karşı Suçlar Başlığı altında aileye ve ailenin düzenine zarar verecek hareket ve davranışlar suç olarak görülmüştür. Bu çalışmamızın konusunu da TCK' nın 233. maddesinde düzenlenen“Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali”suçu oluşturmaktadır. Bu maddede düzenlenen suçlar ile öncelikle aile düzeninin ve toplumda zayıf durumda olan kadın ve çocukların korunması amaçlanmıştır. Uygulamada çok fazla karşılaşılmayan bu suç tipi, çalışmamız kapsamında incelenerek, öncellikle aile hukukundan doğan yükümlülüklerin ne olduğunu saptanacak akabinde ise ilgili suç tipinin unsurları incelenecektir. Bu kapsamda bu suç tipinin anlatılması amacı ile çalışma konusunda karar kılınmıştır. Doktrinde yeteri kadar çalışmanın yapılmadığı ve böylelikle yeterince önem verilmediğini düşündüğümüz bu suç ve suç tiplerinin incelenerek, aileyi koruyucu ve kollayıcı yaptırımların daha iyi anlaşılması ve bunların uygulanabilirliğinin daha da kolaylaştırılması için bu çalışma ile bir nebze de olsa doktrine katkı sağlanmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda, TCK' nın 233. maddesi ile düzenlenen“aile hukukundan doğan bakım, eğitim ve destek yükümlülüğü suçu”,“gebe kadını terk suçu”ve“çocuğun maddi manevi özen noksanlığı nedeni ile ahlak, güvenlik ve sağlığının tehlikeye düşürülmesi suçları”incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The family maintains its importance as the smallest unit of the society from the past to present. In this context, a number of obligations have emerged both between the family members against each other and the society against to the family. In this way, the family had been regulated in many areas of law and had the intervention and the protection of the State. In the Turkish Penal Code numbered 5237, the acts and behaviors which are damaging the family and the family order are considered as crimes under the title of Offences Against the Family Order. The subject of this study is“The Crime of Breach of Obligations Deriving From Family Law”which is regulated in the Article 233 of TPC. The aim of these crimes which are regulated in this Article is to protect the family order and the vulnerable women and children in the society. This type of crime, which is not frequently encountered in practice, will be examined within the scope of our study and firstly the obligations inflicted by family law will be determined and then the elements of the related type of crime will be examined. In this context, it was decided to study this subject in order to explain this type of crime. The types of crimes, which we think there is not enough study and not given sufficient importance, have been examined to contribute to the doctrine to some extent with this study in order to clarify the protective and attending sanctions for the family and to make them more feasible. In our study,“the crime of failing to fulfill the obligation of nurture, education and support inflicted by family law”,“the crime of abandoning a pregnant woman”,“the crime of risking the good morals, safety and health due to absence of moral care by the parents of the children”which are regulated under the Article 233 of TPC will be examined.