Üç değişik Amerikan asma anacının in vitro koşullarda tuzluluğa dayanımlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 27916
  2. Yazar: NİLGÜN GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÜÇ DE?ÎŞÎK AMERİKAN ASMA ANACININ IN VITRO KOŞULLARDA TUZLULU?A DAYANIMLARININ BELİRLENMESİ ÜZERÎNE BİR ARAŞTIRMA Nilgün GÖKTÜRK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Yılmaz FİDAN 1993, Sayfa: 72 Jüri : Prof. Dr. Yılmaz FİDAN Prof. Dr. Ferhat ODABAŞ Prof. Dr. Hasan ÇELİK Bu araştırmada, 41 B M.G., Kober 5BB ve 1616 C anaçlarından sürgün ucu tekniği ile elde edilen 3 cm sürgün ve 2 cm kök uzunluğuna sahip asmalar, in vitro koşullarda 10 değişik dozda NaCl içeren MS+5 mg/1 IBA besin ortamında yetiştirilerek, tuza karşı gösterdikleri dayanım özellikleri incelenmiştir. Düşük konsantrasyonlarda (0, 0.2, 0.4, 0.8, İve11 2g/l) NaCl içeren ortamlarda anaçların tuzdan etkilenmedikleri, buna karşın yüksek tuz konsantrasyonlarında (4, 6, 8 ve 10 g/l) NaCl'ün artmasıyla birlikte, her üç anacın sürgün uzunluğu, sürgün yaş ve kuru ağırlığı, kök uzunluğu ile kök yaş ve kuru ağırlıklarının önemli derecede azaldığı, asmalarda herhangi bir büyüme ve gelişme görülmediği tesbit edilmiştir. Tuzdan kaynaklanan ilk zararlanma belirtisinin sürgün uçlarının kuruması şeklinde ortaya çıktığı, bunun yapraklarda görülen sararma belirtilerinin izlediği ve sonuçta asmaların kuruyarak canlılıklarını yitirdikleri belirlenmiştir. Tuzdan etkilenme bakımından anaçlar arasında önemli farklılıkların bulunduğu araştırmada, söz konusu özellikler bakımından en büyük zararlanmanın 41 B M.G. anacında görüldüğü ve diğer iki anaca göre daha erken dönemde zararlanma belirtileri göstererek kuruduğu tesbit edilmiştir. Denemeye alınan anaçlar arasında tuzdan en az etkilenen anacın 1616 C olduğu, Kober 5BB anacının ise tuza çok hassas olan 41 B M.G. ile tuza dayanıklı 1616 C anaçları arasında yer alarak tuza orta derecede bir dayanım gösterdiği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sürgün ucu, in vitro,, 41 B M.G., Kober 5BB ve 1616 C anaçları, NaCl
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis RESEARCH ON THE DETERMINATION OF SALT RESISTANCE OF THREE GRAPEVINE ROOTSTOCKS IN VITRO CONDITIONS. Nilgün GÖKTÜRK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof. Dr. Yılmaz FÎDAN 1993, Page: 72 Jury : Prof. Dr. Yılmaz FÎDAN Prof. Dr. Ferhat ODABAŞ Prof. Dr. Hasan ÇELÎK In this research, the grapevines each with 3 cm shoot length and 2 cm root length obtained from the rootstocks so called 41 B M.G., Kober 5BB and 1616 C by the shoot tip cultures, have been grown in vitro conditions in a basal medium of MS+5 mg/1 IBA containing 10 different doses of NaCl and their resisting behavior against the salinity has been observed. It has been found that the rootstocks were not affected by the salt in the medium having lowerIV concentration of salt (0, 0.2, 0.4, 0.8, 1 and 2 g/1), but with the increased concentration of salt (4, 6, 8 and 10g/l), shoot length, fresh and dry weights of shoots, root length, root fresh and dry weight, the number of leaves considerabily reduced and these grapevines have not shown any growth or improvement. The first injury symptom became apparent on the shoot tips which have dried and then the leaves have turned pale and finally the grapevines have completely dried and shown no vitality. As far as the effect of salt is concerned there, have been significant differences among the rootstocks in the research. Regarding these changes observed in the rootstocks, 41 B M.G. have been decreased most rapidly and shown early indication of the unfavourable effect of salt as compared to the other two rootstocks. Among the three rootstocks, 1616 C has been affected by the salt at a minimum degree, whereas the Kober 5BB performed between 41 B M.G. which was very sensitive to salt and 1616 C which was somewhat resistant to salt. KEY WORDS : Shoot tip, in vitro, 41 B M.G., Kober 5BB and 1616 C, NaCl.