Elektromagnetik alanın intestinal yara iyileşmesine etkisi
The Effect of electromagnetic field stimulation on intestinal wound healing
  1. Tez No: 59011
  2. Yazar: ALİ NAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YÜCESAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
38 ÖZET Çalışma, normal koşullarda ve 5-Fluorourasil ile baskılanmış ince ve kaim barsak anastomozlannda iyileşmeye elektromagnetik alanın etkisi araştırmak için yapılmıştır. Deney hayvanı olarak 80 adet VVistar türü sıçan kullanıldı. 40 denekte ince barsak, 40 denekte kalın barsak anastomozu yapıldı. İnce barsakta ileoçekal valv'in beş cm proksimalinden, kalın barsakta ise rektal peritoneal refleksiyonun iki cm proksimalinden bir cm'lik intestinal segment çıkartıldı ve uç uca, tek tek, tek kat 7/0 prolenle anastomoz yapıldı. Deney grupları; anastomoz, anastomoz + 5-Fluorourasil, anastomoz + elektromagnetik alan ve anastomoz + 5-Fluorourasil + elektromagnetik alan olarak oluşturuldu, elektromagnetik alan (50Hz, 9,5mT) günde 2x2 saat yedi gün süreli gönderildi. 5-Fluorourasil (20 mg/kg) günde tek doz, intraperitoneal beş gün süreyle verildi. Yedinci günde denekler eter anestezisiyle sakriflye edildi. intestinal yara iyileşmesi hidroksiprolin (OHP), gerilme direnci (GD) ve histopatoloji ile değerlendirildi. Sonuçlar tabloda toplam olarak sunulmaktadır. Sonuç olarak elektromagnetik alanın ince ve kalın barsak anastomozlannda yara iyileşmesini arttırdığı; buna karşılık postoperatif erken dönemde başlanılan 5-Fluorourasilin intestinal yara iyileşmesini olumsuz etkilemediği görüldü.
Özet (Çeviri)
39 SDMMARY The study was perfonned to investigate the effect of eleetromagnetic field stimuîation on the healing of small and large intestinai anastotnosis under normal conditions and if supressed with 5-Flourouracü. Eighty male Wistar rats were used for the experimental study, 40 small intestinal, and 40 large întestinal anastomosis were perfonned. Öne cm of ileum at five cm proKİnıal to the ileocaecal va!v ör öne cm of colon at two cm proximal to the rectal peritoneal reflection were resected. An end-to-end one-layer inverted ileoileal ör a rectosignıoidal anastomosis were perfonned using intemıpted sutures of 7/0 prolene. Study groups were; anastomosis, anastomosis + 5-Fluorouracil, anastomosis + eleetromagnetic field stimuîation and anastomosis + 5-Fluorouracil + eleetromagnetic field stimuîation, Electromagnetie field stîmıılation was perfornıed two hours, two times daily for seven days. 5-Fluorouracil (20 mg/kg) was induced intraperitonealiy önce daily, for five days, Animals were sacrifıed by usîng över döşe ether anesthesia, intestinal wound healing was evaluated with hydroxyproline contents (OHP), tensile strength (TS) and histopathology, Results are presented in the following table. As result, electromagnetie field stimuîation improved wound healing in snıall and large intestinal anastonıosis, however early postoperative adtninistration of 5-Flourouracil did not impair intestinal anastomosis. DISTALILEUMLEFT COLON M± Ill]--j“”~T~~“°~”j SEM j SIA SIAFLIA LIAF LIAE LUEF _=^==_^=_=__ ___ Lsı“”T^°“”Tİ9~° Hgr/nıg ±011 ±0.08 ±011 ±020 ±U11 ±010 ±011 ±0.12 --=._===_"___«,,_«« _ _ __ ____=====, MPa ±001 ±0.01 ±001 ±001 ±002 ±001 ±001 i 0.01