Libya'nın tarımsal mekanizasyon düzeyi ve gelişme olanakları üzerinde bir inceleme
  1. Tez No: 10326
  2. Yazar: MUHAMMED TARHONİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP KEÇECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
-57- ÖZET Bütün dünyadaki nüfus artışı tarımsal üretimin daha fazla artırılması zorunluluğunu ortaya koymuştur ve bu baskı giderek artan bir hızla devam etmektedir. Çiftçilerin gayretleri yanında bilim adamları ve teknisyenlerin bilimsel çalışma ve buluşları tarım alanlarının da ha verimli olmasına yöneliktir. Biyoloji, teknik ve kimya alanında yeni buluşların pratiğe uygulanması, tarım sektöründe tarımsal alanların verimliliğinin büyük ölçüde artmasına ve birçok ülkede bir yeşil devriminin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Libya ekonomisi 1959 da petrol bulunması ve 1961 de başlayan petrol ihracatından sonra köklü bir yapısal değişiklik geçirmiştir. Ekonominin temelini tarım teşkil ederken petrol gelirleri onun yerini almıştım. Bununla beraber, tarımın önemini kavramış olarak, petrollü dönemden önce düşük olan tarım payının bu dönemden sonra layık olduğu seviyeye getirilmesi için Libya hükümetleri tarafından kalkınma ve gelişme programları tatbik edilmiştir. Tarımda öncelikli problemlerinin çözülmesi işlenebilir alanların büyümesi, arazi ve su gelişme programları, toprak ve su muhafaza önlemleri, alan yönetimi ve mekanizasyon vs. gibi önlemler bu sektörde bir ölçüde kazanılan başarıya yardımcı olmuşlardır. Mekanizasyon sözcüğü tarımsal işlerde insan emeği ihtiyacını azaltan ve bunun sonucu üretimin kalite ve veriminin artması ve tarımsal üretimde genel verimliliği artırmak amacıyla insan veya hayvan gücüyle hareket eden alet, araç ve gereçlerle motor gücüyle hare kete konan alet, makina, cihaz ve düzenlerin kullanılmasıdır. Her ne kadar tarımsal mekanizasyonun ana motivasyonu emekten tasarruf ise de diğer yararları da gözardı edilemiyecek kadar önemlidir. Operasyonların zamanlılığı ve ekonomik olması, girdilerine etkinli liginin azami hale getirilmesi, kayıpların en aza indirilmesi, ilave mahsul elde edilmesi olasılıkları temel kazançların bazılarıdır. Tarımsal mekanizasyon aynı zamanda çiftliklerde işlerin zor ve sıkıntılı olmasını ortadan kaldırmıştır. Bu ise beraberinde tarım da çalışan insan işgücünün diğer endüstri alanlarına yönelmesine ve-5e- böylece endüstrinin gelişmesini ve dolayısıyla ülkenin kalkınmasını sağlamıştır. Her bir ülke yıllar boyunca yavaş yavaş kendi tarımsal mekanizasyon programını geliştirmiştir. Ortaya çıkan örnek, endüstriyel alt yapı, çiftçilerin ekonomik durumu, hükümetlerin genel olarak kır sal, tarımsal ve endüstriyel politikaları ve özellikle tarımsal mekanizasyon gibi çeşitli faktörlerden etkilenmiştir. Tarımsal işlet melerin ekonomik olmayan büyüklük ve dağılışları genellikle mira dağılımından ortaya çıkan birçok olayda makina gücü kullanımını ve böylece mekanizasyon örneğini ciddi bir biçimde kısıtlamıştır. Libva koşullarında yetişmiş insan gücü noksanlığı, iklim, topografik durum, kısıtlı tarımsal arazi ve zengin olmayan tarım ü^ün deseni gibi sınırlayıcı etmenler tarımsal mekanizasyonun arzulanan düzeye ulaşmasını engellemektedir. Ancak ülkenin tarım ürünleri alanında kendi kendine yeterli olabilmesi için tüm bu zorluklara rağmen yüksek teknoloji ve ileri mekanizasyon düzeyine ulaşması kaçınılmaz dır. Uzun vadede Libya kendi ihtiyacı olan tüm tarımsal gereçleri kendi içinde üretme çabası içinde olmalıdır.
Özet (Çeviri)
-59- SUMMARY Expending population all over the uorld has regaired and will continue tD demand an ever-increasing agriculture production of foods and fibres. The emphais Df innovation of scientist and technologists along with effarts of farmers has, therefor, been on the need to make the land more productive. The adoption of biological, mechanical and chemical innovations made. So far in the aoriculture sector have helped to raise the land productivity to a great extend and usherinq in on era of green revolution in many countries. The Libya economy under went a radical structural change with the dicovery of oil in 1959 and consequent oil exports from 19S1 on wards. Where hither to agriculture was the backbone of the economy, in come from oil assumed a dominant role. However realising the importance of agriculture, various devplopment plans of the Libyan government have accorded agriculture its due priority despite its low share even in non-oil. Removal of tenuriai problems. increase in irrigated areas, land and water development programmes, soil anri water conservation measures, range management and mechanisation, etc. have been some of the steps which have contributed to wards some measure of success which has been accomplished so for in this sector. The term mechanisation refers to the use of hand and animal- operated tools and implements, as well as motor powered equipment, with the objective to reduce a human effort and there by increas yields, quality of product and over all efficiency of agricultural production. Though labour savino has been principal motivating force in agricultural mechanization, the other concomitant benefits are no less significant. Timeliness and economy of operation, maximisation of efficiency of inputs, minimisation of losses and wastes, possibilities of additional crops etc, have been some of the major gains. Farm mechanisation has also helped reduce the burden and dradgery of farm work. This has also brought in its wake the release of agricultural workers to other industries, thereby contributing to industrial expantion and over all development in money countries.-6D- In general, the trends of agricultural mechanisation seem to be highly complex. Each country has graduately over the years evolved its own mechanisation programmes. The emerging pattern has been influenced by various factors such as industrial infrastructure, economic condition of the farmers. The governments policies for rural, agricultural and industrial development in general and for agricultural mechanization in particular. The economic size and distribution Df farm holdings, which generally arises as a results of laws of inheritance, has in many cases seriously limited the use Df engine power and hence the mechanisation pattern. The role of mechanisation in Libyan context can not be overemphasized. In the context of Libyan basic constraints like manpower shortage, limited agricultural land, and use of animal power fur agricultural operations being insignificant, a high level of farm technology is inescapable if the country has to achive its objective of self sufficiency in food. At the other side farm implements which can be manufactured locally should not be imported. In the long run Libya should endeavour to produce most of her agricultural implements with in the country.