Yatırım analizlerinde proje değerlendirme teknikleri ve karşılaştırılması
Project evaluation techniques in investiment analaysis and comparisons
  1. Tez No: 8660
  2. Yazar: FARUK CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İhtiyaçların sınırsız olduğu günümüzde, kısıtlı olan kaynakları en iyi şekilde kullanmak çok önemli hale gelmiştir. Artık ülkeler planlarını uzun vadede yapmakta olup, yatırımlarını sadece ülke içindeki piyasa şartlarına göre degil, dünya piyasa şartlarına göre yönlendirmektedirler. Gittikçe yaygınlaşan serbest piyasa ekonomisi bunu zorunlu kılmaktadır. İhtiyacı karşılamak için önemli olan, sunulan alternatif projeler arasında en iyisini seçme becerisidir. Bu genellikle iki kademede yapılmaktadır. Birincisi işletme seviyesinde“Ticari Kirlilik Analizi”, ikincisi ise, ülke seviyesinde“Milli Kirlilik (ekonomik) Analizi”dir. İşletme seviyesinde karlı olan bir proje ülke bazında karlı olmayabilir veya aksi halide olabilir. Böyle bir durumda seçim karar verici mercinin tasarrufundadır. Günümüzde projelerin karlılıgının yanısıra, çevreye zarar vermemesi de oldukça önem kazanmıştır. Kirlenmeye sebep olan yatırımların gerçekleştirilmesi ancak bunu önleyen ek yatırımlarla mümkün olabilmektedir. işletme seviyesinde proje degerlendirilmesinde hemen hemen aynı metotlar kullanılmasına ragmen, Sosyal Karlılık analizlerinde; Dünya Bankası yöntemi, Little and Mirrlees yöntemi, Dasgupta-Sen-Marglin yöntemi ve UNIDO yöntemi gibi temel metotlar uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this era, It is very important to use the limited resources in an optimal way. Hereinafter, countries have prepared long-term investment plans taking into account the conditions in the world market􀀜 Liberal inclinatıons which extends widely all over the world necessitales this type of behavior. What is important is to select the best project among the alternatives. This process is made at two levels; one is the commercial profitability at micro-level, the other is the national profitability at macro-level. A project which in profitable at micro level may mot be profilable at macro level or vice versa. In this case responsibility will be belong to decisions maker. In recent years, environmental problems has gained importance besides the profitability of projects. Plants which are polluting the environment need some extra investments to prevent pollition. At micro level, project evaluation is performed on financial bases; but at macro level the methods used are the famous world bank, Little-Mirlees-Dasgupta-Sen-Marglin, and UNIDO methods.