Kıbrıscık folklorunda ölüm geleneği
Death tradition in Kıbrıscık folklore
- Tez No: 590114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bolu folkloru üzerine yaptığımız bu çalışma halk kültüründeki ölüm âdetleri üzerine bir derleme çalışmasıdır. Halk kültüründe karşımıza çıkan gelenekler arasında doğum, evlenme ve ölüm gelenekleri, halk inanç ve inanışlarını da en fazla şekillendiren geleneklerdendir. Bu nedenle ölüm geleneği üzerine yaptığımız bu çalışma aynı zamanda halk kültüründe yaşamakta olan çeşitli inanç ve inanışların da aydınlatılmasında faydalı olacağına inanmaktayız. Tezimizin adı“Kıbrıscık Folklorunda Ölüm Geleneği”olduğu için çalışma sahamız Bolu'nun Kıbrıscık ilçesidir. Kıbrıscık ilçe merkezi ve köylerinde yaptığımız derleme çalışmalarında kaynak kişilerden derlediğimiz bilgileri halk bilimi metodolojisi çerçevesinde tezimize aktarmış bulunmaktayız. Kıbrıscık ilçesinin merkeze uzaklığı ve bulunduğu coğrafya nedeniyle halk kültürünün bozulmadan kendisini koruyabilmiş olması, çalışmamız açısından olumlu sonuçlar doğurmuştur. Ancak buna rağmen sahadan derlenemeyen malzemeler ya da tespit edilemeyen malzemeler de olmuştur. Geçmiş yıllardan günümüze kadar olan süreçte sahada derleme çalışmalarının olmaması, nüfusun günden güne azalması, köyden kente olan göçün artması sebebiyle bilgilerin unutulmaya başlandığı tespit edilmiştir. Sözlü kaynakların daha önce bu türden çalışmalarda bulunmamış olmaları, bölgede mevsimsel geçişlerin sert olması ve köylere ulaşımın zor olması, çalışmamızda karşılaştığımız olumsuzluklar arasında yerini almıştır. Bütün zorluklara rağmen sahada ölüm geleneği çerçevesinde yaklaşık olarak yüz kırk üç soru kaynak kişilere sorulabilmiş ve cevaplar sesli, görüntülü ve yazılı olarak arşivlerimize alınmıştır. Derleme çalışmalarında Kıbrıscık ilçe merkezi ve köyleri de dâhil olmak üzere kaynak kişilerin bilgilerine müracaat edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study on Bolu folklore is a compilation study on the deaths in the folk culture. Among the traditions that we encounter in folk culture, the traditions of birth, marriage and death are the traditions that shape the people's beliefs and beliefs. Therefore, this study on the tradition of death will also be useful in illuminating the various beliefs and beliefs that are living in folk culture. The name of our thesis is "Death Tradition in the Folklore of Kıbrıscık. In the compilation studies we carried out in the village center and villages of Kıbrıscık, we have transferred the information gathered from the source people to our thesis within the framework of folklore methodology. The fact that Kıbrıscık district was able to protect itself from the deterioration of the folk culture due to its distance from the center and the geography it was located has had positive results for our study. However, there were materials that could not be collected from the field or undetectable materials. The fact that the field was not accustomed to compilation studies and that oral resources had not been used in such studies before took place among the negativities we encountered in our study. It should be mentioned here that the persons who can be called as auxiliary persons cannot be utilized at the desired rate. Despite all the difficulties in the field of death within the framework of approximately one hundred questions to the source of the question was asked and the answers were taken in our archives, voice, video and written. In the compilation studies, approximately 50 sources of information, including the village center and villages of.