Labor migration regime in the Gulf Cooperation Council countries
Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinde göçmen işçi rejimleri
  1. Tez No: 590116
  2. Yazar: ZEYNEP NİHAL ERGÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL YAYLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez Arap Körfezi'ne özel olan göç rejiminin altında yatan nedenleri açıklamayı amaçlamaktadır. Körfez bölgesi yıllardır milyonlarca misafir işçi ve göçmen ağırlamaktadır; ancak bu göçmenlere karşı işlenen ağır insan hakları ihlalleri vardır. Ayrıca, dünyadaki diğer göçmen yanlısı ülkelerin aksine Körfez'deki uzun dönemli göçmenler vatandaşlık elde etme hakkına da sahip değildirler. Bu tez ilk olarak Körfez'deki göçmen işçi rejiminin niteliklerini medya ve hukuk sisteminden örnekler vererek anlatmaktadır. Daha sonra bu rejimi açıklayan nedenlerin rant devletlerine özgü politik ekonomi ve Körfezin ayırt edici demografisi olduğunu, ayrıca kabileciliğin de aracı bir faktör olduğunu iddia etmektedir
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain the underlying factors that create a specific migration regime in the Arab Gulf. The Gulf region is hosting millions of migrants and guest workers for years, however, there are major human rights violations against them. Also different from other migrant friendly destinations, long term migrants do not have the chance to become naturalized citizens. The thesis first explains the characteristics of the labor migration regime in the Gulf through some examples in the media and the judicial system. Then, it argues that the rentier state development and the distinctive demographics of the Gulf explain the labor migration regime, where tribalism facilitates it as an intermediary factor.