Preterm bebek annelerine uygulanan progresif kas gevşeme egzersizlerinin anne ve bebek üzerine etkisi
The effect of progressive muscle relaxation exercises on mother and infant which applied to mother of preterm infants
- Tez No: 590128
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç= Araştırma preterm bebek annelerine uygulanan progresif kas gevşeme egzersizlerinin (PKGE) annenin emzirme öz-yeterlilik ve depresyon düzeyine, bebeğin vücut ağırlığına, anne sütü alma ve emzirilme durumuna etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Materyal-Methot= Randomize kontrollü deneysel tasarımda yapılan araştırmanın örneklemini 20/11/2018- 30/06/2019 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan, 32-36 gestasyon haftaları arasında olan, 70 preterm bebek ve anneleri oluşturdu. Veri toplamada tanıtıcı bilgi formu, Emzirme Öz-yeterlilik Ölçeği (EÖYÖ), Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDSDÖ) ve hasta takip formu kullanıldı. Deney grubundaki annelere Progresif Kas Gevşeme Egzersizi (PKGE) uygulandı, öğretildi ve PKGE uygulama yönergesi verildi. Anneler 2 hafta süreyle sabah-akşam yönerge doğrultusunda PKGE yaptı. Her iki gruptaki annelerin EÖYÖ puanı, EDSDÖ puanı; bebeklerin vücut ağırlığı başlangıç, 1. hafta ve 2. hafta izleminde değerlendirildi.Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile incelendi. Çalışmada nicel veriler için ortalama ± standart sapma (medyan), nitel veriler için frekans (yüzde), gruplararası testlerde Bağımsız Örnekler t Testi, Kikare Testi, Tekrarlı Ölçümler Varyans Analizi Test İstatistiği ile inceleme yapıldı. Bulgular= Araştırma sonucunda deney grubundaki annelerin 2. hafta izlemindeki EÖYÖ puan ortalamalarının daha yüksek olduğu (p=0,024), her iki grubun EDSDÖ puanlarında anlamlı azalma olduğu (p0,05). Her iki gruptaki bebeklerin sadece anne sütü alma ve emzirilme oranlarının arttığı bulundu. Sonuç=Preterm bebeklerin annelerinin emzirme öz-yeterliliğini arttırmak ve depresyon düzeyini azaltmak amacıyla progresif kas gevşeme egzersizinden yararlanılabilir. PKGE'nin bebeğin vücut ağırlığına etkisini değerlendirmek için anne ve bebeğin daha uzun süreli izlenmesi önerilir. Anahtar kelimeler= Preterm, anne, progresif kas gevşeme, emzirme öz-yeterliliği, depresyon
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effect of Progressive Muscle Relaxation Exercises (PMRE) applied to preterm infant mothers on breastfeeding self-efficacy and depression level, body weight of the baby, breastfeeding and breastfeeding status. Materials and Methods: The sample of the study, which was conducted in a randomized controlled experimental design, consisted of 70 preterm babies and their mothers between the ages of 32-36 weeks, lying in the Neonatal Intensive Care Unit of a university hospital between 20/11/2018 and 30/06/2019. Data were collected by using the descriptive information form, the Breastfeeding Self-efficacy Scale (BSES), Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS) and the patient follow-up form. PMRE was applied to the mothers in the experimental group and they were instructed and instructed to apply . Mothers did PMRE in line with the morning-evening instruction for 2 weeks. The mothers in both groups had an BSES score and an EPDS score; infants' body weight was evaluated at baseline, 1st week and 2nd week follow-up. Kolmogorov Smirnov test was used to evaluate the normal distribution of the data. In the study, mean ± standard deviation (median) for quantitative data, frequency (percentage) for qualitative data, independent samples t test, chi-square test, repeated measures analysis of variance test statistics were used. Results = As a result of the study, it was found that the mean scores of BSES at the 2-week follow-up of the mothers in the experimental group were higher (p = 0.024) and there was a significant decrease in the EPDS scores of both groups (p 0.05). Only breastfeeding and breastfeeding rates of the babies in both groups were found to be increased. Conclusion = PMRE exercise can be used to increase the breastfeeding self-efficacy of mothers of preterm infants and to decrease the level of depression. Long-term follow-up of the mother and the infant is recommended to assess the effect of PMRE on the baby's body weight.Key words = Preterm, mother, progressive muscle relaxation, breastfeeding self-efficacy, depression